Ugen i tech: Første smugkig på Samsungs efterårskollektion / Skør IBM-idé: Et ur der fungerer som tablet / Praktisk opdatering til Google Translate

Artikel top billede

Første smugkig på Samsungs efterårskollektion: Galaxy Note 10 og Watch Active2

De første billeder af, hvad der sandsynligvis bliver Samsung efterårskollektion af smartphones og smartwatches, er lækkede.

Den notoriske lækker af smartphone-nyheder, Twitter-brugeren Evan Blass, lægger denne uge et billede af hvad der vil blive efterårets største nyhed fra den sydkoreanske mobilproducent: Galaxy Note 10+.

Her ses det, hvordan selfie-kameraet ikke er skjult, men i stedet får et lille kighul til selvportræterne, mens den S-pen digitizer der karakteriserer serien også medfølger.

Navnet antyder også, at en mindre Note-variant er i støbeskeen. Verserende rygter fra netmediet WinFuture indikerer, at Note-serien fremover vil byde på to skærmstørrelser: 6,3 og 6,75 tommer. En 5G-variant er også planlagt.

Læs også: Samsung skruer endelig op for ambitionerne med Galaxy S10+: Det er der kommet en ualmindelig helstøbt toptelefon ud af

Ud over sine smartphones, er anden generation af selskabets Watch Active2også på tapetet, mens et sæt in-ear hovedtelefoner med aktiv støjreduktion rygtes hos netmediet Gsmarena.

Hvad de enkelte enheder konkret vil byde på, vil Samsung præcisere ved et planlagt lanceringsevent 7. august. Her vil selskabet samtidig få lejlighed til at følge op på sin udskudte foldbare smartphone, Galaxy fold.

Se også: Samsung-topchef om kaotisk lancering af Galaxy Fold: “Det har været pinligt. Jeg pressede det igennem”

Skør IBM-idé: Et ur der fungerer som tablet

Amerikanske IBM er en af klodens mægtigste patentfabrikker og er den virksomhed, som i dag sidder på flest patent.

Selskabet blev i juni måned en patenteret idé rigere, med tegninger til hvad der kunne blive en unik enhed: Et foldbart smartwatch, der ved hjælp af skærmorigami kan klappes op i tabletstørrelse.

Det hollandske netmedie Letsgodigital er gået videre med idéen, ved at skabe en rendering af, hvordan sådan en enhed vil tage sig ud, med et smartwatch med otte delskærme som i samspil kan strække sig ud over et tabletareal.

Foldbare telefoner har siden begyndelsen af 2019 været et af de hedeste nytænkninger fra klodens mobliproducenter, men i praksis har tenorerne indenfor feltet, Samsung og Huawei, begge haft svært ved at få deres foldbare enheder i handlen.

Praktisk opdatering til Google Translate

Den populære oversættelse app fra Google kendt som enten Google Translate eller Google Oversæt bliver mere ferieklar end nogensinde ved nu at forstå 90 sprog direkte fra kameraet.

En ny opdatering gør, at programmet automatisk genkender det sprog der affotograferes med kameraet, mens det kreerer undertekster i realtid på dansk, engelsk eller et af de øvrige 104 sprog, som app’en forstår.

Med opdateringen følger samtidig en forenkling af interfacen.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S