Ugen i tech: Første smugkig på Samsungs efterårskollektion / Skør IBM-idé: Et ur der fungerer som tablet / Praktisk opdatering til Google Translate

Artikel top billede

Første smugkig på Samsungs efterårskollektion: Galaxy Note 10 og Watch Active2

De første billeder af, hvad der sandsynligvis bliver Samsung efterårskollektion af smartphones og smartwatches, er lækkede.

Den notoriske lækker af smartphone-nyheder, Twitter-brugeren Evan Blass, lægger denne uge et billede af hvad der vil blive efterårets største nyhed fra den sydkoreanske mobilproducent: Galaxy Note 10+.

Her ses det, hvordan selfie-kameraet ikke er skjult, men i stedet får et lille kighul til selvportræterne, mens den S-pen digitizer der karakteriserer serien også medfølger.

Navnet antyder også, at en mindre Note-variant er i støbeskeen. Verserende rygter fra netmediet WinFuture indikerer, at Note-serien fremover vil byde på to skærmstørrelser: 6,3 og 6,75 tommer. En 5G-variant er også planlagt.

Læs også: Samsung skruer endelig op for ambitionerne med Galaxy S10+: Det er der kommet en ualmindelig helstøbt toptelefon ud af

Ud over sine smartphones, er anden generation af selskabets Watch Active2også på tapetet, mens et sæt in-ear hovedtelefoner med aktiv støjreduktion rygtes hos netmediet Gsmarena.

Hvad de enkelte enheder konkret vil byde på, vil Samsung præcisere ved et planlagt lanceringsevent 7. august. Her vil selskabet samtidig få lejlighed til at følge op på sin udskudte foldbare smartphone, Galaxy fold.

Se også: Samsung-topchef om kaotisk lancering af Galaxy Fold: “Det har været pinligt. Jeg pressede det igennem”

Skør IBM-idé: Et ur der fungerer som tablet

Amerikanske IBM er en af klodens mægtigste patentfabrikker og er den virksomhed, som i dag sidder på flest patent.

Selskabet blev i juni måned en patenteret idé rigere, med tegninger til hvad der kunne blive en unik enhed: Et foldbart smartwatch, der ved hjælp af skærmorigami kan klappes op i tabletstørrelse.

Det hollandske netmedie Letsgodigital er gået videre med idéen, ved at skabe en rendering af, hvordan sådan en enhed vil tage sig ud, med et smartwatch med otte delskærme som i samspil kan strække sig ud over et tabletareal.

Foldbare telefoner har siden begyndelsen af 2019 været et af de hedeste nytænkninger fra klodens mobliproducenter, men i praksis har tenorerne indenfor feltet, Samsung og Huawei, begge haft svært ved at få deres foldbare enheder i handlen.

Praktisk opdatering til Google Translate

Den populære oversættelse app fra Google kendt som enten Google Translate eller Google Oversæt bliver mere ferieklar end nogensinde ved nu at forstå 90 sprog direkte fra kameraet.

En ny opdatering gør, at programmet automatisk genkender det sprog der affotograferes med kameraet, mens det kreerer undertekster i realtid på dansk, engelsk eller et af de øvrige 104 sprog, som app’en forstår.

Med opdateringen følger samtidig en forenkling af interfacen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen