Indisk børshøjdespringer vil til Vesten

Den indiske it-konsulentvirksomhed Tata Consultancy Group (TCS) er efter endnu en børsintroduktion i Indien nu over 60 milliarder kroner værd. Samtidig overvejer moderselskabets ledelse at introducere TCS på en vestlig børs.

Indiske Tata Consultancy Group (TCS), der også har en dansk afdeling, har fået en stærk debut på børsen i Mumbai, hvor selskabets aktier netop er blevet introduceret. Samtidig er aktierne steget på National Stock Exchange, hvor aktien allerede var noteret. Det skriver Financial Times.

Blandt de ivrige købere var 1,25 millioner småinvestorer, og aktien blev overtegnet syv gange

Dermed værdisættes selskabet nu til over 60 milliarder kroner, og den kan blive endnu større, hvis selskabet som ventet lægger TCS sammen med andre teknologiselskaber i moderselskabet Tata Group.

Indiens største
Tata Group er Indiens største selskab med aktiviteter inden for alt fra kaffeproduktion til højteknologi.

TCS har under alle omstændigheder høje forhåbninger til fremtiden, som understøttes af en voksende strøm af arbejdsopgaver i takt med, at især amerikanske virksomheder outsourcer it-opgaver til Indien.

Den vigtigste kunde hos TCS er verdens største virksomhed, General Electric, som står for 17 procent af omsætningen, der sidste år blev på næsten 7 milliarder kroner.

- Det mest fantastiske er ikke der hvor vi er, men der hvor vi er på vej hen, sagde TCS?s øverste chef, S. Ramadorai.

Samtidig påpegede koncernchef i familiedynastiet Tata Group, Ratan Tata, i forbindelse med offentliggørelsen af børsintroduktionen, at man sandsynligvis kan vente en notering af TCS på en vestlig børs inden for en overskuelig fremtid.

Det skal efter planerne give kapital nok til at finansiere et opkøb af et større it-selskab og dermed få endnu stærkere fodfæste i Vesten.

TCS forsøgte sidste år uden held at købe SAS-selskabet Scandinavian IT Group, som i stedet gik til CSC.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP logistikproces specialist til Forsvarsministeriet Materiel- og indkøbsstyrelsen

Nordjylland

AK Techotel A/S

Systemudvikler søges til innovativt firma

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S