Bredbånd for timeansatte giver salgsboom

Nu kan også timelønnede blive tilbudt bredbånds-ordninger, lige som offentlige funktionærer netop har fået grønt lys for. Med så mange potentielle brugere af højhastigheds-internet er der samtidig kommet gang i pc-ordningerne igen, der blev lagt på is da skattefordelen blev formindsket for fire år siden.

Inden for kort tid har to store grupper af ansatte, nemlig først de offentlige funktionærer og nu de timelønnede, fået grønt lys for at deltage i de særlige bredbånds-ordninger, som giver store skattefordele for den ansatte. Det skriver Børsen.

Den seneste afgørelse kommer efter, at Ligningsrådet har sagt god for at også timelønnede kan få beregnet den nedgang i bruttolønnen, som er en forudsætning for skattefordelen.

Ligningsrådet har hidtil krævet en decideret lønnedgang, men det har forskellige overenskomster blokeret for, når det gjaldt de timelønnede, idet deres timesats ikke måtte reguleres ned. Nu har man fundet en løsning, hvor man beregner den samlede løn og dernæst trækker pengene fra.

Rådet har også sagt god for en ordning, hvor virksomheden kan betinge sig, at den ansatte indgår i en bredbåndsordning for at kunne få en hjemme-pc.

Samtidig ser det ud til, at udbredelsen af bredbånds-ordningerne er ved at føre til en renæssance for pc-ordningerne, der ellers blev stærkt decimeret i forbindelse med, at bruttoløns-fordelen blev ophævet, når det gjaldt medarbejder-pc?er, skriver Børsen.

Blandt andet melder Nicator Danmark, som er den største leverandør af hjemme-pc-ordninger herhjemme, om øget interesse. Eksempelvis har 1.100 Carlsberg-ansatte netop fået en pc-ordning.

Ligningsrådet advarer dog om, at man skal beregne tallene nøje, for hverken medarbejder eller virksomhed må have en økonomisk gevinst, der overgår prisen på eksempelvis bredbåndsforbruget.

Derfor skal både sparet moms, feriepenge og pensionsbidrag regnes med ind i regnestykket i forbindelse med lønnedgangen, skriver avisen.

Annonce

KMD A/S

Senior QA Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network