Visa og Mastercard overvejer at trække sig fra Facebooks krypto-projekt

Der kan være ved at blive slået skår i den alliance af virksomheder, der bakker op om Facebooks kryptovaluta, libra.

Artikel top billede

De to finanskæmper Visa og Mastercard overvejer sammen med andre finansielle partnere at trække sig fra Facebooks kryptovaluta libra.

Det skriver den amerikanske finansavis Wall Street Journal.

Da Facebook præsenterede libra-planerne for offentligheden blev det ligeledes offentliggjort, at det skete i samarbejde med 28 forskellige partnere.

Her i blandt Mastercard, Visa, Paypal, Stripe, Spotify, Uber og eBay.

Læs også: Facebook løfter sløret for sin egen kryptovaluta: Her er valutaen, der skal gøre Facebook til kæmpespiller på finansområdet

Trækker følehornene til sig
Men ifølge Wall Street Journal frygter flere af de finansielle partnere nu at ende i et juridisk fedtefad med øget opmærksomhed fra myndighederne, hvis de deltager i projektet.

Derfor har flere af dem de i første omgang afslået Facebooks ønsker om, at de støtter projektet i offentlighed, lyder det fra den amerikanske avis.

Samtidig har det amerikanske medie Bloomberg også kunne fortælle, at både Paypal og Stripe nu tøver i deres støtte til libra.

Udsat for hård kritik

Den pludselige tøven fra libra-partnerne hænger formodentligt sammen med, at Facebooks kryptoplaner har været udsat for hård kritik fra flere centralbanker og regeringer, der frygte, at en verdensomspændende kryptovaluta kan få konsekvenser for verdensøkonomien og muligheden for at føre pengepolitik.

Frankrigs finansminister Bruno Le Maire har eksempelvis i et interview med erhvervsmediet Bloomberg slået fast, at Facebooks valuta “ikke kan” og “aldrig må” få status som en selvstændig valuta

Derudover meddelte G7-landene (Canada, Frankrig, Tyskland, Italien, Japan, Storbritannien og USA) i sommer, at de vil undersøge de mulige konsekvenser for verdensøkonomien, og i en høring i det amerikanske senat blev valutaen kritiseret af flere politikere, der stemplede den som et farligt eksperiment.

Læs også:
Nationalbanken tvivler på at Facebooks omstridte kryptovaluta får stor udbredelse i Danmark

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS