Sikkerhedsagentur advarer service-leverandører mod bølger af cyberspionage

Det franske cybersikkerhedsagentur advarer mod cyber-spionagekampagner, der er rettet mod infrastruktur fra service-leverandører.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Frankrigs cybersikkerhedsagentur advarer mod cyber-spionagekampagner, der er rettet mod infrastruktur fra service-leverandører.

Det skriver Zdnet.

"Hackerne kompromittere disse virksomhedsnetværk for at få adgang til data og deres kunders netværk," lyder det fra det franske agentur for cybersikkerhed ANSSI (Agence Nationale de la Sécurité des Systèmes d'Information) i en teknisk rapport.

Samuel Hassine, der er leder af ANSSIs afdeling for efterretninger om cybertrusler udtaler, at agenturet har udarbejdet en analyse, der peger på to forskellige angrebsbølger.

"Den første bølge bruger hovedsageligt PlugX-malware. Den anden bølge er afhængig af legitime værktøjer og legitimationsstyveri."

Det franske sikkerhedsagentur navngiver ingen ofre, eller om bagmænden etil de to angrebsbølger er bestemte hackergrupper eller fremmede nationer.

Dog fremgår det, at PlugX-trojan er et almindeligt værktøj, der ofte er blevet brugt af kinesisk-støttede hackergrupper i de seneste år.

Sikkerhedsunderretningen fra ANSSI følger ifølge Zdnet en trend, hvor flere rapporter og analyser fra forskellige sikkerhedsagenturer igennem de seneste par år har bebrejdet eller indikeret, at Kina står bag hackerangreb på cloud-udbydere og virksomheder i Europa.

Læs også: Lettet Esben Warming om hacker-sigtelse i KMD-sag: "Jeg har haft en reel bekymring for at blive dømt, selv om jeg ikke mente, at jeg havde gjort noget ulovligt"

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S