Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Sikkerhedsagentur advarer service-leverandører mod bølger af cyberspionage

Det franske cybersikkerhedsagentur advarer mod cyber-spionagekampagner, der er rettet mod infrastruktur fra service-leverandører.

Frankrigs cybersikkerhedsagentur advarer mod cyber-spionagekampagner, der er rettet mod infrastruktur fra service-leverandører.

Det skriver Zdnet.

"Hackerne kompromittere disse virksomhedsnetværk for at få adgang til data og deres kunders netværk," lyder det fra det franske agentur for cybersikkerhed ANSSI (Agence Nationale de la Sécurité des Systèmes d'Information) i en teknisk rapport.

Samuel Hassine, der er leder af ANSSIs afdeling for efterretninger om cybertrusler udtaler, at agenturet har udarbejdet en analyse, der peger på to forskellige angrebsbølger.

"Den første bølge bruger hovedsageligt PlugX-malware. Den anden bølge er afhængig af legitime værktøjer og legitimationsstyveri."

Det franske sikkerhedsagentur navngiver ingen ofre, eller om bagmænden etil de to angrebsbølger er bestemte hackergrupper eller fremmede nationer.

Dog fremgår det, at PlugX-trojan er et almindeligt værktøj, der ofte er blevet brugt af kinesisk-støttede hackergrupper i de seneste år.

Sikkerhedsunderretningen fra ANSSI følger ifølge Zdnet en trend, hvor flere rapporter og analyser fra forskellige sikkerhedsagenturer igennem de seneste par år har bebrejdet eller indikeret, at Kina står bag hackerangreb på cloud-udbydere og virksomheder i Europa.

Læs også: Lettet Esben Warming om hacker-sigtelse i KMD-sag: "Jeg har haft en reel bekymring for at blive dømt, selv om jeg ikke mente, at jeg havde gjort noget ulovligt"




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere