Lille it-sikkerhedsleverandør scorer millioner på SMV-markedet: ”Vi sælger ikke længere teknologi. Vi sælger security-as-a-service”

Interview: Efter flere store hackerangreb har alle danske virksomheder fået fokus på den digitale sikkerhed. Her er de danske it-sikkerhedsvirksomheder, der har været bedst til at udnytte det fornyede fokus.

Artikel top billede

(Foto: Mikal Schlosser / Mikal Schlosser)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvem der er året it-komet blandt sikkerhedsvirksomhederne
  • Læs hvorfor vinderen har slået konkurrenterne i konkurrencen om den højeste vækst
916
4:45 min
På fire år har sikkerhedsvirksomheden SecureDevice fået hul på markedet for små- og mellemstore virksomheder. Det har givet selskabet en eksplosiv vækst.

Det er en vækst, der placerer selskabet på en førsteplads blandt de danske it-sikkerhedsvirksomheder i Computerworlds it-vækstkomet.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S