Lille it-sikkerhedsleverandør scorer millioner på SMV-markedet: ”Vi sælger ikke længere teknologi. Vi sælger security-as-a-service”

Interview: Efter flere store hackerangreb har alle danske virksomheder fået fokus på den digitale sikkerhed. Her er de danske it-sikkerhedsvirksomheder, der har været bedst til at udnytte det fornyede fokus.

Artikel top billede

(Foto: Mikal Schlosser / Mikal Schlosser)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvem der er året it-komet blandt sikkerhedsvirksomhederne
  • Læs hvorfor vinderen har slået konkurrenterne i konkurrencen om den højeste vækst
916
4:45 min
På fire år har sikkerhedsvirksomheden SecureDevice fået hul på markedet for små- og mellemstore virksomheder. Det har givet selskabet en eksplosiv vækst.

Det er en vækst, der placerer selskabet på en førsteplads blandt de danske it-sikkerhedsvirksomheder i Computerworlds it-vækstkomet.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect