Lille it-sikkerhedsleverandør scorer millioner på SMV-markedet: ”Vi sælger ikke længere teknologi. Vi sælger security-as-a-service”

Interview: Efter flere store hackerangreb har alle danske virksomheder fået fokus på den digitale sikkerhed. Her er de danske it-sikkerhedsvirksomheder, der har været bedst til at udnytte det fornyede fokus.

Artikel top billede

(Foto: Mikal Schlosser / Mikal Schlosser)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvem der er året it-komet blandt sikkerhedsvirksomhederne
  • Læs hvorfor vinderen har slået konkurrenterne i konkurrencen om den højeste vækst
916
4:45 min
På fire år har sikkerhedsvirksomheden SecureDevice fået hul på markedet for små- og mellemstore virksomheder. Det har givet selskabet en eksplosiv vækst.

Det er en vækst, der placerer selskabet på en førsteplads blandt de danske it-sikkerhedsvirksomheder i Computerworlds it-vækstkomet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job