Disse 10 it-sikkerhedsvirksomheder har den største vækst: De danske selskaber uddeler klø til de udenlandske giganter

Årets it-komet 2019: Danske selskaber topper listen over it-sikkerhedsvirksomheder med den største vækst, og banker de store internationale konkurrenter på det danske marked.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se listen over de 10 vækstkometer der arbejder med it-sikkerhed
  • Indsigt i delresultaterne i Computerworlds store vækst-undersøgelse baseret på i alt 419 danske it-virksomheder
  • Mulighed for at gennemgå alle virksomheder og sortere i de offentliggjorte tal
364
2 min
Store internationale it-sikkerhedsselskaber må se sig slået af deres danske konkurrenter, når det gælder den højeste vækst.

I dette års it-kometundersøgelse er det tre danske virksomheder, der sætter deres internationale konkurrenter til vægs i at have den største vækst.

På de tre øverse pladser finder vi de danske selskaber SecureDevice, Siscon og CSIS, der alle er stiftet i Danmark.

Længere nede finder vi internationale giganter på sikkerhedsmarkedet som Check Point Software Technolog

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse