Disse 10 it-sikkerhedsvirksomheder har den største vækst: De danske selskaber uddeler klø til de udenlandske giganter

Årets it-komet 2019: Danske selskaber topper listen over it-sikkerhedsvirksomheder med den største vækst, og banker de store internationale konkurrenter på det danske marked.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se listen over de 10 vækstkometer der arbejder med it-sikkerhed
  • Indsigt i delresultaterne i Computerworlds store vækst-undersøgelse baseret på i alt 419 danske it-virksomheder
  • Mulighed for at gennemgå alle virksomheder og sortere i de offentliggjorte tal
364
2 min
Store internationale it-sikkerhedsselskaber må se sig slået af deres danske konkurrenter, når det gælder den højeste vækst.

I dette års it-kometundersøgelse er det tre danske virksomheder, der sætter deres internationale konkurrenter til vægs i at have den største vækst.

På de tre øverse pladser finder vi de danske selskaber SecureDevice, Siscon og CSIS, der alle er stiftet i Danmark.

Længere nede finder vi internationale giganter på sikkerhedsmarkedet som Check Point Software Technolog

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job