Gik du glip af noget? Her er de 10 mest læste historier på Computerworld i 2019

It-branchens lønninger, elbiler, USA's jerngreb om Huawei og Googles Android-styresystem er noget af det, der optog Computerworlds læsere mest i det forgangne år. Her får du overblikket over læserfavoritterne i 2019.

Artikel top billede

(Foto: Fresco Motors)

De sidste sandkorn er ved at være løbet gennem timeglasset for 2019.

Men før vi tager hul på et nyt kapitel, skal vi se på hvilke historier, der optog Computerworlds læsere mest i løbet af året.

Hvert år lægger vi os i selen for at levere de mest relevante og perspektivrige artikler om teknologi, it-branchen herhjemme og derude, og om hvordan vores liv forsat præges af den hastige udvikling.

Indtil videre er det blevet til 4.162 artikler i 2019.

Der er store linjer, der går igen blandt de mest læste artikler. Vores læsere har historisk set været meget optaget af teknologistoffet, og det er også tilfældet i år.

Her finder artikler om Android-styresystemet, anmeldelser af Macbooks og test af internet-browsere vej til toppen.

Den mest læste artikel i 2019 findes i 'Ugen i tech'-formatet, der blandt andet beretter om en lynhurtig Tesla-udfordrer og et hoverboard.

Men der har også sneget sig et storpolitisk tema ind i toppen.

Blandt de læsertalsmæssige højdespringere findes flere artikler om det kinesiske gigantselskab Huawei, der har siddet fast i et edderkoppespind bestående af handelskrige, spionanklager og en sortlistning.

De 10 mest læste historier på Computerworld i 2019

1. Ugen i tech: Norges første elbil vil give Tesla baghjul: 0 til 100 på to sekunder / Samsung Galaxy Note 10 er på trapperne / Hoverboard-rekord slået: Opfinder flyver over 35 kilometer

2. Google: Huawei-forbud kan blive en kæmpe sikkerheds-trussel for USA

3. Google tvinger stort skifte igennem: Alle Android-telefoner skal kunne bruge sms’ens afløser

4. Google opdager alvorligt sikkerhedshul i Android: Se om din smartphone er ramt

5. Knald eller fald? Det kommer Googles Huawei-forbud til at betyde for din smartphone

6. Overblik: Så meget betaler danske virksomheder i løn til it-medarbejderne - se listerne her

7. Macbook-duel: Macbook Pro eller den nye Macbook Air - hvilken er bedst?

8. I disse 10 danske virksomheder får it-medarbejderne den højeste løn: Se hvor meget man tjener her

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job