Google klar med ny funktion: Nu kan Android-brugere droppe passwordet

I disse dage udruller Google en ny Android-funktion, der gør, at du kan logge ind på flere Google-tjenester med et fingeraftryk.

Artikel top billede

Snart kan du som Android-bruger logge ind på en række udvalgte Google-tjenester uden et password.

I stedet bliver det nu muligt at logge ind med et fingeraftryk, hvis du ellers bruger Googles Chrome-browser på en Android-telefon.

Det oplyser Google i et indlæg på selskabets Security Blog.

Ifølge mediet er funktionen allerede nu tilgænglig for Android-brugere, der anvender Googles egne Pixel-telefoner, men i løbet af de kommende dage bliver funktionen udrullet til alle telefoner med Android 7 eller nyere.

Android-brugere har allerede i dag mulighed for at bruge deres fingeraftryk til at logge ind i apps og til betaling med Googles betalingsløsning Google Pay.

Læs også: Medie: Danske politikeres passwords flyder på nettet

Biver ikke lagret på Googles servere

Google understeger på sin blog, at brugernes passwords altid bliver lagret lokalt på enheden og ikke på Google servere.

Søgegiganten oplyser desuden, at den nye funktionalitet gør brug af den såkaldte FIDO2-standard samt af W3C WebAuthn og FIDO CTAP.

FIDO-standarden varetages af organisationen FIDO Alliance, der er en sammenslutning af selskaber, der arbejder for at reducere verdens afhængighed af password.

Udover Google er virksomheder som Amazon, Intel, Lenovo, Mastercard, Microsoft og Samsung også at finde blandt medlemmerne.

Læs også: Sikkerhedsformand langer ud efter brug af passwords: “To faktor authentication er et forsøg på at reparere noget, der allerede er gået i stykker”

Kritik af passwords

Den omfangsrige brug af passwords i dag har blandt andet vist sig at være et problem i forbindelse med phising-angreb, hvor it-kriminelle rutinemæssigt har held til at franarre folk deres passwords.

Blandt andet derfor kritiserede formanden for den danske brancheforening IT Branchens it-sikkerhedsudvalg, Bjarke Alling, for nylig brugen af passwords i et interview med Computerworld.

“Problemet med adgangskoden er, at den ikke er unik. Den er ganske vist hemmelig, men den er langt fra unik for hver enkelt af os. Og den er relativ nem at lokke ud af folk,” sagde han til Computerworld.

Læs også

Her er tre gode råd: Sådan husker du alle de møg-komplicerede passwords

Læses lige nu

    IT-Forsyningen I/S

    Leder af serverteam

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S