Google klar med ny funktion: Nu kan Android-brugere droppe passwordet

I disse dage udruller Google en ny Android-funktion, der gør, at du kan logge ind på flere Google-tjenester med et fingeraftryk.

Artikel top billede

Snart kan du som Android-bruger logge ind på en række udvalgte Google-tjenester uden et password.

I stedet bliver det nu muligt at logge ind med et fingeraftryk, hvis du ellers bruger Googles Chrome-browser på en Android-telefon.

Det oplyser Google i et indlæg på selskabets Security Blog.

Ifølge mediet er funktionen allerede nu tilgænglig for Android-brugere, der anvender Googles egne Pixel-telefoner, men i løbet af de kommende dage bliver funktionen udrullet til alle telefoner med Android 7 eller nyere.

Android-brugere har allerede i dag mulighed for at bruge deres fingeraftryk til at logge ind i apps og til betaling med Googles betalingsløsning Google Pay.

Læs også: Medie: Danske politikeres passwords flyder på nettet

Biver ikke lagret på Googles servere

Google understeger på sin blog, at brugernes passwords altid bliver lagret lokalt på enheden og ikke på Google servere.

Søgegiganten oplyser desuden, at den nye funktionalitet gør brug af den såkaldte FIDO2-standard samt af W3C WebAuthn og FIDO CTAP.

FIDO-standarden varetages af organisationen FIDO Alliance, der er en sammenslutning af selskaber, der arbejder for at reducere verdens afhængighed af password.

Udover Google er virksomheder som Amazon, Intel, Lenovo, Mastercard, Microsoft og Samsung også at finde blandt medlemmerne.

Læs også: Sikkerhedsformand langer ud efter brug af passwords: “To faktor authentication er et forsøg på at reparere noget, der allerede er gået i stykker”

Kritik af passwords

Den omfangsrige brug af passwords i dag har blandt andet vist sig at være et problem i forbindelse med phising-angreb, hvor it-kriminelle rutinemæssigt har held til at franarre folk deres passwords.

Blandt andet derfor kritiserede formanden for den danske brancheforening IT Branchens it-sikkerhedsudvalg, Bjarke Alling, for nylig brugen af passwords i et interview med Computerworld.

“Problemet med adgangskoden er, at den ikke er unik. Den er ganske vist hemmelig, men den er langt fra unik for hver enkelt af os. Og den er relativ nem at lokke ud af folk,” sagde han til Computerworld.

Læs også

Her er tre gode råd: Sådan husker du alle de møg-komplicerede passwords

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger it-supporter til Lokal IT Servicecenter i Karup

Midtjylland

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Flådestation Frederikshavn

Nordjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S