Google klar med ny funktion: Nu kan Android-brugere droppe passwordet

I disse dage udruller Google en ny Android-funktion, der gør, at du kan logge ind på flere Google-tjenester med et fingeraftryk.

Artikel top billede

Snart kan du som Android-bruger logge ind på en række udvalgte Google-tjenester uden et password.

I stedet bliver det nu muligt at logge ind med et fingeraftryk, hvis du ellers bruger Googles Chrome-browser på en Android-telefon.

Det oplyser Google i et indlæg på selskabets Security Blog.

Ifølge mediet er funktionen allerede nu tilgænglig for Android-brugere, der anvender Googles egne Pixel-telefoner, men i løbet af de kommende dage bliver funktionen udrullet til alle telefoner med Android 7 eller nyere.

Android-brugere har allerede i dag mulighed for at bruge deres fingeraftryk til at logge ind i apps og til betaling med Googles betalingsløsning Google Pay.

Læs også: Medie: Danske politikeres passwords flyder på nettet

Biver ikke lagret på Googles servere

Google understeger på sin blog, at brugernes passwords altid bliver lagret lokalt på enheden og ikke på Google servere.

Søgegiganten oplyser desuden, at den nye funktionalitet gør brug af den såkaldte FIDO2-standard samt af W3C WebAuthn og FIDO CTAP.

FIDO-standarden varetages af organisationen FIDO Alliance, der er en sammenslutning af selskaber, der arbejder for at reducere verdens afhængighed af password.

Udover Google er virksomheder som Amazon, Intel, Lenovo, Mastercard, Microsoft og Samsung også at finde blandt medlemmerne.

Læs også: Sikkerhedsformand langer ud efter brug af passwords: “To faktor authentication er et forsøg på at reparere noget, der allerede er gået i stykker”

Kritik af passwords

Den omfangsrige brug af passwords i dag har blandt andet vist sig at være et problem i forbindelse med phising-angreb, hvor it-kriminelle rutinemæssigt har held til at franarre folk deres passwords.

Blandt andet derfor kritiserede formanden for den danske brancheforening IT Branchens it-sikkerhedsudvalg, Bjarke Alling, for nylig brugen af passwords i et interview med Computerworld.

“Problemet med adgangskoden er, at den ikke er unik. Den er ganske vist hemmelig, men den er langt fra unik for hver enkelt af os. Og den er relativ nem at lokke ud af folk,” sagde han til Computerworld.

Læs også

Her er tre gode råd: Sådan husker du alle de møg-komplicerede passwords

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Roskilde Universitet

AV Tekniker

Region Sjælland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job