Artikel top billede

Rådhuset for Herning Kommune.

Datatilsynet udtaler alvorlig kritik: 500 personers CPR-numre blev delt med usikkert tredjeland - EG afviser kritikken

En anmeldelse fra Herning Kommune har ført til alvorlig kritik fra Datatilsynet efter, at 500 borgeres persondata er blevet sendt til en leverandør i et usikkert tredjeland.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor Datatilsynet udtaler alvorlig kritik
  • Læs hvorfor EG afviser kritikken fra Datatilsynet
428
2:15 min
Herning Kommune anmeldte et brud på GDPR til Datatilsynet da it-virksomheden EG havde sendt personoplysninger på kommunens borgere til en ikke godkendt underleverandør.

Det får Datatilsynet til at udtale "alvorlig kritik" for at overføre persondata til leverandøren uden nødvendig kontrol med, hvordan leverandøren håndterer borgernes oplysninger.

Datatilsynet har lagt vægt på, at det omfatter et stort antal borgere og at det netop er tale om personnumre.

"Datatilsynet udtaler alvorlig kr

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Broadcoms gigantopkøb af VMware kan være tjent hjem om blot tre år – de eneste tabere er kunderne

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Teenagehackere lammer berømt britisk bilproducent: Fabrikker lukket og medarbejdere hjemsendt

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

De gyldne tider som it-konsulent er forbi: Noget er i gang med at ødelægge den guldrandede forretningsmodel

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Særlig aftale udelukker alle andre: Får solo-kontrakt på levering af udstyr til dansk supercomputer for millioner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Her er notatet: Sådan lover Microsoft at håndtere de fem største bekymringer om digital suverænitet