Virksomheder forbereder sig på fugleinfluenza

20 procent af de største virksomheder verden over tilretter i øjeblikket deres it-beredskabsplaner af frygt for en fugleinfluenza-pandemi. Også herhjemme er man beredt.

Mens den frygtede fugleinfluenza fortsætter med at inficere fugle i de europæiske lande, ruster de største globale virksomheder deres it-infrastruktur til at håndtere mulige følger af en pandemi, der rammer mennesker.

Ifølge det internationale analysehus Gartner har omkring 20 procent af de allerstørste virksomheder udtænkt strategier for, hvordan de kan fortsætte under et udbrud.

I beredskabsplanerne spiller it en hovedrolle.

Forholdsregler på it-fronten

– Hvis der kommer et udbrud, vil it få en afgørende betydning. Hvordan driver man sine it-systemer, hvis medarbejderne ikke må gå ud og dermed ikke kan møde op på arbejde? Og hvad hvis man får den idé, at man kan kommunikere interaktivt med eksempelvis videokonferencer – er it-infrastrukturen rustet til det?, siger Mark Raskino til Computerworld.

Han er vicedirektør for den internationale analysevirksomhed Gartner og specialiserer sig blandt andet i trends og samfundsudviklinger, der får indflydelse på virksomheders it.

– WHO har sagt, at det kun er spørgsmål om tid, før fugleinfluenzaen bliver i stand til at smitte fra menneske til mennesker. I så fald vil vi se store geografiske områder, hvor folk bliver mere eller mindre buret inde, siger Mark Raskino.

Gartner råder virksomheder over hele verden til at tage deres forholdsregler på it-fronten. Konsekvenserne af en fugleinfluenza-epidemi er langt større, end konsekvenserne ved eksempelvis et terrorangreb, vurderer Mark Raskino.

– Terrorangreb er forfærdelige, men de rammer i et temmelig begrænset område. Fugleinfluenza bliver spredt med vinden og kan ramme i månedsvis og i værste fald årevis, siger Mark Raskino.

Beredskabet klar

Herhjemme har Danisco planer for, hvordan virksomheden, der opererer i 40 lande, vil kunne arbejde videre, hvis en epidemi forhindrer de ansatte i at møde på arbejde.

– Vi har indført løsninger, der gør, at vores ansatte kan arbejde videre hjemmefra, hvis medarbejderne ikke kan komme til og fra arbejde. Vi benytter virtuelle platforme, hvorfra vi kan afholde eksempelvis onlinemøder og vise præsentationer for hinanden, forklarer Niels Molzen, it-direktør hos Danisco.

Han understreger, at beredskabsplanerne ikke er en direkte konsekvens af udbruddene af fugleinfluenza, men et resultat af Daniscos generelle beredskabsprincipper, der er udviklet på baggrund af de senere års trusler fra eksempelvis sygdomme som SARS og terrorangreb.

Samtidig er den virtuelle teknologi ikke mindst et resultat af et generelt ønske om at kunne arbejde virtuelt over store geografiske afstande.

Øget fokus i Danmark

Ifølge analysehuset IDC Nordic har flere virksomheder i Danmark øget fokus på det såkaldte business continuity – retningslinjer for, hvordan virksomheden drives videre, hvis kriser rammer.

– Trusselsbilledet er på alle fronter forstærket. Terrorisme er én ting, men vi har også oplevet elnedbrud og nu fugleinfluenza. Derfor oplever vi, at virksomheder i stigende omfang har fokus på, hvordan de kan drive forretningen videre, hvis der sker noget, siger Karsten Fogh Ho-Lanng, senioranalytiker hos IDC Nordic.

Den hastige spredning af fugleinfluenzaen smitter også af på it-branchens aktører.

For nylig erklærede øverste chef for Dell, Kevin Rollins, at udbruddene ville få en positiv indvirkning på Dell, fordi virksomheder udstyrer deres ansatte med hjemmearbejdspladser.

Denne artikel stammer fra fredagens trykte udgave af Computerworld

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks