Den selverklærede nørd Anne-Sofie Nielsen skiftede fra Nemlig.com til it-virksomheden Peakon: "Som ingeniør har jeg følelsen af, at jeg nu er kommet hjem"

Anne-Sofie Nielsen skiftede fra den digital købmandsforretning Nemlig.com til en it-virksomhed stiftet af tre software-udviklere: "Det er tydeligt, at jeg er kommet ind i en virksomhed med stor kærlighed til ingeniørhåndværket"

Artikel top billede

Foto: Jacob Ø. Wittorff (Foto: Jacob Wittorff)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få forklaringen på, hvorfor Anne-Sofie Nielsen mener, at hun i særlig grad føler sig hjemme hos Peakon
  • Læs hvorfor det man ifølge Anne-Sofie Nielsen kan mærke, at Peakon er stiftet af tre software-udviklere
  • Bliv klogere på, hvordan Peakon arbejder med data
878
4:30 min
Anne-Sofie Nielsen er en selverklæret nørd.

På både hendes Twitter-profil og LinkedIn-profil benytter hun brugernavnet Femalenerd, og hun lægger ikke skjul på, at det især er arbejdet med tal, data og algortimer, som hun føler glæde ved.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks