Permanent supergrid klar til atomfysikere

Atomfysikerne ruster sig til at smadre protoner sammen med tæt på lysets hastighed. Derfor har de nu bygget verdens største permanente grid til behandling af de op til 14 petabyte data, som verdens største partikelaccelerator vil generere årligt fra 2007.

Partikelfysikere er normalt begejstrede for meget små ting. Lige nu glæder de sig imidlertid over verdens største permanente beregningsnetværk.

78 lande deltager i projektet, hvor indtil videre mere end 6.000 computere er koblet sammen i et kæmpestort grid.

Dette grid skal hjælpe forskerne med at behandle nogle af de op til 14 petabyte data, som atomfysikernes seneste legetøj vil spytte ud hvert år.

Smadrer protoner

Det er forskerne på det europæiske center for højenergifysik CERN, som har brug for grid'et til centerets nye store partikelaccelerator, Large Hadron Collider.

For at behandle de enorme mængder af data, som kommer ud af at smadre protoner sammen ved hastigheder tæt på lysets, vil det kræve, hvad der svarer til regnekraften fra omkring 70.000 almindelige hurtige pc'er.

Inden fysikerne første gang tænder for det nye enorme underjordiske anlæg på grænsen mellem Schweiz og Frankrig i 2007, har de ambitioner om at udvide deres grid til mindst 10.000 computere.

Det er vel at mærke ikke almindelige pc'er, men derimod kraftige processorfarme og supercomputere, som står på universiteter og forskningsanstalter over det meste af verden.

Arbejder sammen

Grid-computing gør det muligt at forbinde disse computere ved hjælp af kraftige internetforbindelser, så de selvstændige enheder kan arbejde sammen om at behandle enorme datamængder.

Det sker i dag ved hjælp af fiberoptiske forbindelser på mellem 155 megabit pr. sekund og op til 10 gigabit pr. sekund.

EU-Kommissionen har for nylig bevilliget 700 millioner kroner til opgradering af det europæiske forskningsnetværk til 10 gigabit-forbindelser, samt yderligere et trecifret millionbeløb til forskning i nye netværksteknologier.

Også de nordiske universiteter og forskningsanstalter er koblet på det europæiske forskningsnetværk gennem det fælles nordiske netværk Nordunet.

Relevante link

Om CERN's Large Hadron Collider

Om CERN's grid til LHC

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S