Telenor uskadeliggør 10.000 zombier

Det norske teleselskab Telenor har kappet hovedet af et globalt netværk med omkring 10.000 "zombier", der er pc'er inficeret med en bagdør, som misbruges af kriminelle. Det er sket, efter selskabet opdagede usædvanlig trafik mellem en af selskabets kunder og en server i Singapore. Zombierne skulle formentligt bruges af kriminelle til pengeafpresning.

Det norske teleselskab Telenor har uskadeliggjodt et globalt netværk med omkring 10.000 "zombier", der er pc'er inficeret med en bagdør, som misbruges af kriminelle.

Kendere af zombiefilm ved, at en zombie kun kan udryddes ved at hugge hovedet af den. Det billede passer ganske godt på, hvordan Telenor fik uskadeliggjort zombie-netværket.

Ved at finde frem til den centrale server og få den lukket, blev netværket formentligt ubrugeligt for bagmændene, da IP-adressen som regel er indkodet i den trojanske hest, som åbner bagdøren.

Da forbindelsen til serveren blev afbrudt, blev hovedet kappet af zombierne.

Server i Singapore

Telenor, som ejer det danske mobilselskab Sonofon, opdagede usædvanlig netværkstrafik fra en pc hos en af sine kunder.

En nærmere undersøgelse viste ifølge den norske nyhedstjeneste Digi.no, at pc'en kommunikerede med en server i Singapore.

Telenor kontaktede den amerikanske sikkerhedsorganisation SANS, som fik lukket serveren. SANS vurderer, at omkring 10.000 pc'er rundt om i hele verden var en del af zombie-netværket.

Zombie-netværk bruges blandt andet af kriminelle til at afpresse online-bookmakere med trusler om at bruge de mange inficerede maskiner til at udføre et oversvømmelsesangreb, Distributed Denial of Service (DDoS).

Derudover anvendes disse netværk også til at udsende spammails og distribuere orme og virus.

Lej en zombiehær for 12.000 kroner

Ifølge den amerikanske avis USA Today er der ligeledes en stor forretning i at "udleje" disse netværk af pc'er til interesserede, som eksempelvis vil bruge dem til spam.

På debatforummer for spammere kan man finde tilbud, som giver en indikation af prisen. 20.000 zombier kan lejes for mellem 12.000 og 20.000 kroner.

Udsigten til hurtige penge fra internettets skyggeside har det sidste år ændret trusselbilledet for orme og virus. Tidligere efterlod den slags ondsindet kode som regel tydelige spor eller gjorde ligefrem skade på den angrebne pc.

I dag gør ingen af de mest udbredte orme specielt opmærksom på dem selv.

De åbner blot en bagdør og lytter efter ordrer fra centrale servere. Sikkerhedseksperter er derfor enige om, at orm og virus i dag først og fremmest handler om de penge, som disse bagdørsnetværk kan indbringe.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S