Her er hele listen: Sådan klarer 50 danske it-virksomheder sig i Computerworlds store image-undersøgelse

Computerworld Image 2020: Computerworld har kåret det stærske image i Danmark blandt 50 indflydelsesrige it-virksomheder i landet. Se hele listen her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Listen med alle 50 virksomheder i Image-analysen 2020
  • Indsigt i virksomhedernes placering på image-listen og kendskabet til dem
333
1:45 min
50 it-virksomheder i Danmark er blevet vurderet på 14 parametre i Computerworls store image-undersøgelse.

Og der er både højdespringere, overraskelser, skuffelser og konsolideringer i forhold til listen for 2019.

Igen i år tager Microsoft Danmark prisen som den it-virksomhed i landet med det stærkeste image.

"Først og fremmest er jeg meget taknemmelig og vildt stolt over den her anerkendelse fra vores kunder. Når det er sagt, så vil jeg som direktør for Microsoft i Danmark, sende anerkendelsen direkte videre til alle mine fantastiske medarbejdere," siger Nana Bule, administrerende direktør i Microsoft Danmark, til Computerworld.

Men Google Danmark mister sin placering på andenpladsen fra 2019, ligesom Systematic har overtaget Netcompanys plads som den danske it-virksomhed med det stærkeste image.

Mindre sjovt er det at være NNIT, som er den virksomhed i hele undersøgelsen, der har tabt allermest på selskabets image i løbet af det seneste år.

"2019 var et helt særligt år for NNIT. Vi har haft mange år med høj vækst, og 2019 var et år, hvor vi var i en kriselignende situation. Det betød, at vi fik noget omtale i medierne, som var helt nyt for os, og derfor er vi heller ikke overraskede over, at vi klarer os dårligere, end vi har gjort historisk," siger Brit Kannegaard Johannessen, der er direktør for HR, kommunikation, marketing, intern it og kvalitet hos NNIT, til Computerworld.

Bliv klogere på opturene og nedturene ved at tjekke alle 50 selskabers placeringer i undersøgelsen på listen herunder.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS