Her er hele listen: Sådan klarer 50 danske it-virksomheder sig i Computerworlds store image-undersøgelse

Computerworld Image 2020: Computerworld har kåret det stærske image i Danmark blandt 50 indflydelsesrige it-virksomheder i landet. Se hele listen her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Listen med alle 50 virksomheder i Image-analysen 2020
  • Indsigt i virksomhedernes placering på image-listen og kendskabet til dem
333
1:45 min
50 it-virksomheder i Danmark er blevet vurderet på 14 parametre i Computerworls store image-undersøgelse.

Og der er både højdespringere, overraskelser, skuffelser og konsolideringer i forhold til listen for 2019.

Igen i år tager Microsoft Danmark prisen som den it-virksomhed i landet med det stærkeste image.

"Først og fremmest er jeg meget taknemmelig og vildt stolt over den her anerkendelse fra vores kunder. Når det er sagt, så vil jeg som direktør for Microsoft i Danmark, sende anerkendelsen direkte videre til alle mine fantastiske medarbejdere," siger Nana Bule, administrerende direktør i Microsoft Danmark, til Computerworld.

Men Google Danmark mister sin placering på andenpladsen fra 2019, ligesom Systematic har overtaget Netcompanys plads som den danske it-virksomhed med det stærkeste image.

Mindre sjovt er det at være NNIT, som er den virksomhed i hele undersøgelsen, der har tabt allermest på selskabets image i løbet af det seneste år.

"2019 var et helt særligt år for NNIT. Vi har haft mange år med høj vækst, og 2019 var et år, hvor vi var i en kriselignende situation. Det betød, at vi fik noget omtale i medierne, som var helt nyt for os, og derfor er vi heller ikke overraskede over, at vi klarer os dårligere, end vi har gjort historisk," siger Brit Kannegaard Johannessen, der er direktør for HR, kommunikation, marketing, intern it og kvalitet hos NNIT, til Computerworld.

Bliv klogere på opturene og nedturene ved at tjekke alle 50 selskabers placeringer i undersøgelsen på listen herunder.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S