DR skrotter Real til fordel for Microsoft

Det er for dyrt for DR at producere digitalt indhold til Real Media-formatet. Derfor skifter DR Interaktiv nu til Microsofts Windows Media-format. Døren står dog på klem for at skifte til et uafhængigt format, når DR's digitalisering er gennemført.

Det er for dyrt for Danmarks Radio at producere digitalt indhold, som skal distribueres via internettet, hvis det skal ske med Real Media. Selskabet skifter derfor til Microsofts Windows Media-format.

Real Media har indtil nu været den teknologi, DR har anvendt til at distribuere eksempelvis tv-indslag online.

Men med den fuldstændige digitalisering af DR's produktioner vil det blive for dyrt, hvis det fortsat skulle baseres på Real Media.

Derfor vil DR gå over til at benytte Windows Media, som i praksis vil være stort set gratis for DR.

- Det er gratis for os at producere i Windows Media, og det er samtidig supervigtigt for os, at det også er gratis for slutbrugerne, siger programchef Karen Westman Hertz fra DR Interaktiv.

Foreløbig bliver Windows Media det eneste format, som DR vil tilbyde på sine internettjenester.

Kan ikke nå alle

Både Microsofts og Reals formater er lukkede patentbeskyttede formater, som er begrænset både i softwareudvalg og platforme. For DR betyder det, at DR fortsat ikke kan nå ud til alle brugere på trods af et skift til et nyt format.

98,3 procent af brugerne på DR's internettjenester har mulighed for at afspille multimedieindhold i Windows Media-formatet.

- Det er klart, at vi gerne vil ud til 100 procent. Den gruppe, som har størst problemer, er Linux-brugerne, som udgør 0,4 procent af vores brugere, siger Karen Westman Hertz.

Hun håber, at DR i fremtiden vil få mulighed for at nå ud til samtlige brugere, eventuelt ved at tilbyde flere forskellige formater. Det er dog endnu ikke muligt, fordi DR fortsat er i gang med at digitalisere hele sin produktion.

En anden mulighed er, at DR på et tidspunkt vil skifte til et uafhængigt og åbent format, som både giver de samme fordele som Windows Media og kan nå ud til hele brugergruppen. Det er dog ikke en opgave, som DR vil være i stand til at løfte alene.

Derfor holder DR øje med, hvad man gør hos eksempelvis BBC og de øvrige tv-stationer i det europæiske samarbejde for public service tv-stationer, European Broadcasting Union.

- Det giver mening, fordi det er dyrt at se på alene. Vi har ikke ubegrænsede midler. Desuden er vi indholdsleverandører og ikke softwareudviklere, så det er oplagt at løse det på europæisk plan, siger Karen Westman Hertz.

Microsoft granskes af myndigheder

Microsoft udkæmper i øjeblikket en monopolsag i både USA og EU, hvor det netop er udbredelsen af Microsofts egen afspilningssoftware, som har vakt konkurrenternes vrede og myndighedernes opmærksomhed.

Microsoft distribuerer sin software gratis sammen med sine styresystemer. Dermed ligger softwaren på langt størstedelen af alle pc'er i både EU og USA.

Konkurrenter som Real er imidlertid tvunget til at få brugerne til at downloade og installere Reals software, før brugerne kan se videoklip eller høre internetradio i Reals formater.

Real, som engang var førende på streaming-teknologi til almindelige internetbrugere, forsøger at svare igen på Microsofts massive markedsandel ved blandt andet at alliere sig med Linux-distributører. På den måde kan Real forsøge at få fodfæste blandt de platforme, som Microsoft ikke vil røre i øjeblikket.

Real er desuden kommet i søgelyset hos Apple ? en anden af Microsofts rivaler. Real har gjort det muligt for sine brugere at afspille den musik, som kan købes online gennem Apples Itunes Music Store.

Det vækker ikke begejstring hos Apple, som selv er interesseret i at bevare kontrollen med Itunes, fordi salget af Apples musikafspiller Ipod er knyttet til selskabets succesfulde online-musikforretning.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    KMD A/S

    BI Enterprise Architect

    Nordjylland

    Lindhardt og Ringhof Forlag

    Data Engineer

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Teknisk medarbejder til it-styring og studieproduktion

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S