Artikel top billede

Dansk SAP-netværk lukker ned: Det blev til 14 år med SAP-sikkerhed og -compliance

Netværksgruppen SUPAN lukker ned, klubkassen tømmes og doneres til velgørende formål.

Næsten et halvandet årti blev det til, for en af landets førende SAP-netværk, SUPAN, som efter 14 år lukker ned. Det oplyser netværket i en meddelelse.

Gruppen blev stiftet og ledet af blandt andre Troels Lindgaard, som i dag er med til at lukke netværket ordentlig ned, lyder det. Han er i dag partner i det danske SAP-konsulenthus 1Digital Trust.

Igennem SUPAN’s levetid har netværkets mission været at få SAP-sikkerhed og compliance på dagsordenen hos særligt større virksomheder og konsulenthuse – en målsætning som er indfriet, mener Troels Lindgaard:

SUPANs mission om at få sikkerhed og compliance på virksomhedernes dagsorden er for længst nået. Derfor er der ikke længere brug for gruppen. Vi har udvekslet viden og erfaringer, og vi har med vores årlige pris hyldet dem, der har implementeret de bedste SAP compliance projekter i Danmark såsom Grundfos og Ørsted,siger han.

I forbindelse med lukningen af netværket, bliver SUPANs tilbageværende kassebeholdning doneret til BørneBasketfonden, en forening som tilbyder undervisning og træning på skoler og SFO’er, afholder basketcamps og etablerer basketballklubber for børn.

”I BørneBasketFonden bruger vi basketball til at aktivere og organisere udsatte børn og andre, der i dag har begrænsede muligheder for at deltage i de organiserede idrætstilbud, ligesom vi sætter fokus på gode kost- og bevægelsesvaner hos børn i 6-10 års alderen,” fortæller BørneBasketFondens direktør Jens Laulund.

Læs også: Danske SAP-projekter uden sikkerhed koster dyrt




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere