Amazon bryder amerikansk handelsforbud: Handler med bandlyste kinesiske virksomheder

Den amerikanske handelsgigant bryder med USA’s handelsrestriktion mod udvalgte kinesiske virksomheder.

Artikel top billede

En nylig ordre som den amerikanske nethandelskæmpe Amazon har lagt, bryder med det amerikanske handelsforbud med visse kinesiske virksomheder, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Det er en bestilling på 1.500 styk særligt termometer-udstyr, nogle infrarøde kameraer der kan aflæse kropstemperatur hos medarbejdere, hos en kinesiske virksomhed underlagt en amerikansk handelsembargo, der får Amazon til at bryde handelsforbuddet.

Udstyret er en global mangelvare, da det særlige kameraudstyr kan benyttes til at spore eventuelle coronavirus-symptomer. En tredjedel af udstyret er købt ind til Amazons eget brug, lyder det.

Leverandøren er kinesiske Dahua Technology og er blandt de 28 kinesiske virksomheder, herunder telegiganten Huawei, som den amerikanske regering har bandlyst fra at søge om amerikanske kontrakter.

Til grund for bandlysningen er selskabets bistand til det kinesiske styres internering af det muslimske Uighur-mindretal, skriver mediet.

Læs også: Amazon har i al hemmelighed høstet leverandør-data til at udvikle konkurrerende produkter

Selve Amazons handel udgør ikke noget lovbrud, da de amerikanske handelsrestriktioner primært forhindrer de berørte virksomheder om at indgå i offentlige udbud.

Når private virksomheder handler med de bandlyste virksomheder, giver det grund til bekymring, noterer den amerikanske handelsmyndighed ’Bureau of Industry and Securities’.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job