Amazon bryder amerikansk handelsforbud: Handler med bandlyste kinesiske virksomheder

Den amerikanske handelsgigant bryder med USA’s handelsrestriktion mod udvalgte kinesiske virksomheder.

Artikel top billede

En nylig ordre som den amerikanske nethandelskæmpe Amazon har lagt, bryder med det amerikanske handelsforbud med visse kinesiske virksomheder, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Det er en bestilling på 1.500 styk særligt termometer-udstyr, nogle infrarøde kameraer der kan aflæse kropstemperatur hos medarbejdere, hos en kinesiske virksomhed underlagt en amerikansk handelsembargo, der får Amazon til at bryde handelsforbuddet.

Udstyret er en global mangelvare, da det særlige kameraudstyr kan benyttes til at spore eventuelle coronavirus-symptomer. En tredjedel af udstyret er købt ind til Amazons eget brug, lyder det.

Leverandøren er kinesiske Dahua Technology og er blandt de 28 kinesiske virksomheder, herunder telegiganten Huawei, som den amerikanske regering har bandlyst fra at søge om amerikanske kontrakter.

Til grund for bandlysningen er selskabets bistand til det kinesiske styres internering af det muslimske Uighur-mindretal, skriver mediet.

Læs også: Amazon har i al hemmelighed høstet leverandør-data til at udvikle konkurrerende produkter

Selve Amazons handel udgør ikke noget lovbrud, da de amerikanske handelsrestriktioner primært forhindrer de berørte virksomheder om at indgå i offentlige udbud.

Når private virksomheder handler med de bandlyste virksomheder, giver det grund til bekymring, noterer den amerikanske handelsmyndighed ’Bureau of Industry and Securities’.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S