Amazon bryder amerikansk handelsforbud: Handler med bandlyste kinesiske virksomheder

Den amerikanske handelsgigant bryder med USA’s handelsrestriktion mod udvalgte kinesiske virksomheder.

Artikel top billede

En nylig ordre som den amerikanske nethandelskæmpe Amazon har lagt, bryder med det amerikanske handelsforbud med visse kinesiske virksomheder, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Det er en bestilling på 1.500 styk særligt termometer-udstyr, nogle infrarøde kameraer der kan aflæse kropstemperatur hos medarbejdere, hos en kinesiske virksomhed underlagt en amerikansk handelsembargo, der får Amazon til at bryde handelsforbuddet.

Udstyret er en global mangelvare, da det særlige kameraudstyr kan benyttes til at spore eventuelle coronavirus-symptomer. En tredjedel af udstyret er købt ind til Amazons eget brug, lyder det.

Leverandøren er kinesiske Dahua Technology og er blandt de 28 kinesiske virksomheder, herunder telegiganten Huawei, som den amerikanske regering har bandlyst fra at søge om amerikanske kontrakter.

Til grund for bandlysningen er selskabets bistand til det kinesiske styres internering af det muslimske Uighur-mindretal, skriver mediet.

Læs også: Amazon har i al hemmelighed høstet leverandør-data til at udvikle konkurrerende produkter

Selve Amazons handel udgør ikke noget lovbrud, da de amerikanske handelsrestriktioner primært forhindrer de berørte virksomheder om at indgå i offentlige udbud.

Når private virksomheder handler med de bandlyste virksomheder, giver det grund til bekymring, noterer den amerikanske handelsmyndighed ’Bureau of Industry and Securities’.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Quantum computing bliver næste konkurrenceparameter

Danske virksomheder bør forberede data og systemer på at spille sammen med fremtidens kvanteteknologi.

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job