Test: iPhone SE er årets mobilnyhed fra Apple – og det siger ikke så lidt om hvad mobilverdenen har udviklet sig til

Apples helt store topsællert er ikke længere selskabets fineste og dyreste. I stedet bliver det sandsynligvis deres billigste og enkleste – og det passer sikkert selskabet fint.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Der var engang, hvor Apples prisvenlige modeller, var noget som man næsten skamfuldt måtte tage frem, når vennerne eller kollegaerne havde overbudt en og købt den lækrere, men altså noget dyrere version.

En iPhone 5c i kulørt plast virkede bare pauver i forhold til det lille mirakel i glas og aluminium som iPhone 5 og 5s var dengang. Den blev af samme grund heller ikke nogen salgssucces.

Det ændrede sig dog brat, dengang Apple i 2016 introducerede sin første iPhone SE. Her blev der ikke længere spekuleret i middelmådige materialer, men i stedet budt på den nydelige, men aldrende iPhone 5-skal, blot med opdateret indmad.

Apples udvalg i de mere prisvenlige segmenter er også blevet styrket de seneste år, med iPhone Xr og 11, som begge er lige så funktionsrige og anvendelige som de dyrere modeller i toppen af Apples sortiment. Man sparer bare nogle blot et par tusinde i handlen mod at gå lidt ned på design og kameraevner.

I den nyeste spareøvelse, den nye iPhone SE, følger Apple samme opskrift og løfter den i anden potens.

Det kommer der et fænomenalt tilbud ud af.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job