Test: iPhone SE er årets mobilnyhed fra Apple – og det siger ikke så lidt om hvad mobilverdenen har udviklet sig til

Apples helt store topsællert er ikke længere selskabets fineste og dyreste. I stedet bliver det sandsynligvis deres billigste og enkleste – og det passer sikkert selskabet fint.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Der var engang, hvor Apples prisvenlige modeller, var noget som man næsten skamfuldt måtte tage frem, når vennerne eller kollegaerne havde overbudt en og købt den lækrere, men altså noget dyrere version.

En iPhone 5c i kulørt plast virkede bare pauver i forhold til det lille mirakel i glas og aluminium som iPhone 5 og 5s var dengang. Den blev af samme grund heller ikke nogen salgssucces.

Det ændrede sig dog brat, dengang Apple i 2016 introducerede sin første iPhone SE. Her blev der ikke længere spekuleret i middelmådige materialer, men i stedet budt på den nydelige, men aldrende iPhone 5-skal, blot med opdateret indmad.

Apples udvalg i de mere prisvenlige segmenter er også blevet styrket de seneste år, med iPhone Xr og 11, som begge er lige så funktionsrige og anvendelige som de dyrere modeller i toppen af Apples sortiment. Man sparer bare nogle blot et par tusinde i handlen mod at gå lidt ned på design og kameraevner.

I den nyeste spareøvelse, den nye iPhone SE, følger Apple samme opskrift og løfter den i anden potens.

Det kommer der et fænomenalt tilbud ud af.

Annonce

Annonceindlæg fra Salesforce

Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec