Test: iPhone SE er årets mobilnyhed fra Apple – og det siger ikke så lidt om hvad mobilverdenen har udviklet sig til

Apples helt store topsællert er ikke længere selskabets fineste og dyreste. I stedet bliver det sandsynligvis deres billigste og enkleste – og det passer sikkert selskabet fint.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Der var engang, hvor Apples prisvenlige modeller, var noget som man næsten skamfuldt måtte tage frem, når vennerne eller kollegaerne havde overbudt en og købt den lækrere, men altså noget dyrere version.

En iPhone 5c i kulørt plast virkede bare pauver i forhold til det lille mirakel i glas og aluminium som iPhone 5 og 5s var dengang. Den blev af samme grund heller ikke nogen salgssucces.

Det ændrede sig dog brat, dengang Apple i 2016 introducerede sin første iPhone SE. Her blev der ikke længere spekuleret i middelmådige materialer, men i stedet budt på den nydelige, men aldrende iPhone 5-skal, blot med opdateret indmad.

Apples udvalg i de mere prisvenlige segmenter er også blevet styrket de seneste år, med iPhone Xr og 11, som begge er lige så funktionsrige og anvendelige som de dyrere modeller i toppen af Apples sortiment. Man sparer bare nogle blot et par tusinde i handlen mod at gå lidt ned på design og kameraevner.

I den nyeste spareøvelse, den nye iPhone SE, følger Apple samme opskrift og løfter den i anden potens.

Det kommer der et fænomenalt tilbud ud af.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S