Storbank skal betale halv milliard kroner i bøde for hacker-angreb: Elendig it-sikkerhed banede vej for hacker

Den amerikanske bank Capital One skal betale en halv milliard kroner i bøde, efter selskabet for et år siden blev ramt af et af de største hackerangreb nogensinde på en bank.

Artikel top billede

Den amerikanske bank Capital One skal betale 80 millioner dollar - omkring en halv milliard kroner - i bøde for det hackerangreb, der for et år siden ramte den.

Her blev personlige oplysninger på hele 106 millioner bankkunder kompromitteret i det, der i dag står som et af de største data-brud i en bank nogensinde.

Det kan du læse om her: Mere end 100 millioner bankkunder ramt i kæmpe hackerangreb: Kan koste banken over én milliard kroner.

Hacket var imidlertid mere eller mindre selvforskyldt, lyder det fra den amerikanske finansmyndighed The Office of the Comptroller of the Currency, der står bag kæmpebøden.

Blandt andet havde Capital One ikke udarbejdet selv de nødvendige risikovurderinger, inden store dele af forretnings-processerne blev overført til Amazons public cloud.

Her fik hackeren Paige A. Thompson fat i data om kunder og virksomheders adresser, fødselsdatoer, indkomst, kredit-ansøgninger, bankkonto-oplysninger, betalings-historik og flere andre ting.

Ifølge The Office of the Comptroller of the Currency havde banken ikke ‘etableret effektive processer til risikovurdering,’ ligesom den ikke havde ‘rettet op på fejl og mangler i rette tid.’

Også det amerikanske finanstilsyn er nået frem til samme konklusion.

Flere medarbejdere i banken it-sikkerhedsafdeling havde inden hacket udtrykt bekymringer over stor udskiftning i afdelingen, ligesom de havde påpeget, at banken eksempelvis slet ikke havde installeret forskellige former for nødvendig it-sikkerheds-software.

Det skrev Wall Street Journal dengang om i denne artikel.

Capital One meddeler nu, at den siden hacket har ‘investeret markant i yderligere ressourcer i styrkelse af it-sikkerheden.’

Paige A. Thompson er for tiden varetægts-fængsler og skal for retten næste år.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S