Artikel top billede

(Foto: iStockphoto/Lisa Klumpp)

SF vil have mobiltelefoner ud af de danske skoler

SF vil have mobiltelefonerne ud af skolerne med undtagelse af de perioder, hvor de anvendes aktivt i undersvisningen.

SF vil med et nyt forslag have mobiltelefonerne ud af klasseværelserne på de danske skoler og foreslår, at der udarbejdes nationale anbefalinger på området.

En af anbefalingerne fra SF er ifølge Politiken, at mobiltefonerne droppes fuldstændigt, medmindre de anvendes aktivt i undervisningen.

Desuden skal alle skoler i Danmark have udarbejdet en såkaldt skærm-politik inden nytår, lyder det fra partiet.

“Skærme og især mobiltelefoner er væltet ind over vores skole, uddannelsessystem og faktisk også helt nede i daginstitutionerne, uden at vi egentlig tog en særlig grundig drøftelse om, hvorvidt det er sundt eller godt for børnene«, siger Jacob Mark,børne- og undervisningsordfører for SF, til avisen.

Skolelederforeningen undrer sig over forslaget. Formand Claus Hjortdal siger, at alle skoler har ‘taget fat i det på en eller anden måde.’

Han mener, at forslaget er udtryk for mistillid til skolerne og at eleverne også bør inddrages i snakken om mobiltelefonerne.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere