Airbnb gør klar til børsnotering: Kan komme allerede inden nytår - selskabets værdi er blevet halveret på et år

Blot et halvt år efter, at planerne sidst blev skrinlagt, gør Airbnb nu igen klar til en børsnotering, som kan komme allerede inden nytår.

Artikel top billede

Airbnb er tæt på en børsnotering og ventes at indlevere de nødvendige papirer til de amerikanske myndigheder allerede i denne måned.

Det sker blot et halvt års tid efter, at Airbnb skrinlagde alle sine planer om børsnotering og samtidig fyrede 1.900 medarbejdere.

Det kan du læse mere om her: Airbnb dropper børsnotering og fyrer 1.900 ansatte.

Wall Street Journal skriver nu, at Airbnb forventes at være klar med selve børsnoteringen allerede inden nytår.

Avisen skriver dog, at der ‘ikke er nogen garanti’ for, at det kommer til at ske inden nytår, da markeds-betingelserne for tiden er ustabile og uforudsigelige.

Airbnb har længe sigtet efter at gå på børsen i 2020, men oplevede et stort tilbageslag, da coronakrisen brød ud og fik nærmest hele selskabets marked til at kollapse på kort tid.

Topchef Brian Chesky har således fornylig sagt, at han forventer, at Airbnbs omsætning samlet set over hele året vil være cirka halveret i forhold til i fjor.

Det kan du læse mere om her: Airbnb forventer halvering af omsætning i år - men melder lige nu om stor fremgang i bookinger

Ifølge Wall Street Journal har Airbnb for tiden en markedsværdi i omegnen af 18 milliarder dollar. I april i fjor var markedsværdien til sammenligning 35 milliarder dollar.

Læs også:

Airbnb i desperat corona-træk: Rejser en milliard dollar på ringe vilkår for at overleve

Airbnb ruster sig til kæmpetab - antal af bookninger styrtdykker for fuld fart

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos