Airbnb gør klar til børsnotering: Kan komme allerede inden nytår - selskabets værdi er blevet halveret på et år

Blot et halvt år efter, at planerne sidst blev skrinlagt, gør Airbnb nu igen klar til en børsnotering, som kan komme allerede inden nytår.

Artikel top billede

Airbnb er tæt på en børsnotering og ventes at indlevere de nødvendige papirer til de amerikanske myndigheder allerede i denne måned.

Det sker blot et halvt års tid efter, at Airbnb skrinlagde alle sine planer om børsnotering og samtidig fyrede 1.900 medarbejdere.

Det kan du læse mere om her: Airbnb dropper børsnotering og fyrer 1.900 ansatte.

Wall Street Journal skriver nu, at Airbnb forventes at være klar med selve børsnoteringen allerede inden nytår.

Avisen skriver dog, at der ‘ikke er nogen garanti’ for, at det kommer til at ske inden nytår, da markeds-betingelserne for tiden er ustabile og uforudsigelige.

Airbnb har længe sigtet efter at gå på børsen i 2020, men oplevede et stort tilbageslag, da coronakrisen brød ud og fik nærmest hele selskabets marked til at kollapse på kort tid.

Topchef Brian Chesky har således fornylig sagt, at han forventer, at Airbnbs omsætning samlet set over hele året vil være cirka halveret i forhold til i fjor.

Det kan du læse mere om her: Airbnb forventer halvering af omsætning i år - men melder lige nu om stor fremgang i bookinger

Ifølge Wall Street Journal har Airbnb for tiden en markedsværdi i omegnen af 18 milliarder dollar. I april i fjor var markedsværdien til sammenligning 35 milliarder dollar.

Læs også:

Airbnb i desperat corona-træk: Rejser en milliard dollar på ringe vilkår for at overleve

Airbnb ruster sig til kæmpetab - antal af bookninger styrtdykker for fuld fart

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Banedanmark

    Systemarkitekt

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS