Russisk gæst tilbød Tesla-ansat en million dollar for at installere malware på Teslas kæmpefabrik: 'Et seriøst angreb," siger Musk

En russisk besøgende har forsøgt at ramme Teslas store fabrik i Nevada med malware via temmelig uortodoks metode. Elon Musk kalder det for et 'seriøst angreb.'

Artikel top billede

En russisk besøgende tilbød en ansat på Teslas store fabrik i den amerikanske delstat Nevada en million dollar for at installere malware i Tesla-fabrikken it-systemer.

Sådan lyder anklagerne i den opsigtsvækkende sag, som for tiden bliver udrullet i amerikanske medier, og som topchef Elon Musk torsdag bekræftede.

Det angrebne selskab har hidtil blot været omtalt som ‘Company A,’ men Elon Musk meddelte torsdag efter en del spekulationer og gætterier på sociale medier, at det er Tesla, det handler om.

Den pågældende medarbejder, der blev tilbud det store beløb, meldte russerens forslag til først Teslas ledelse og dernæst det amerikanske forbundspoliti, FBI.

Her er Elon Musks tweet om angrebet (artiklen fortsætter under billedet)

Ville kræve løsepenge

De amerikanske myndigheder meddeler, at målet med det, som de kalder for ‘konspirationen’ har været at ‘rekruttere en ansat i et selskab, som i det skjulte ville overføre malware til virksomhedens computer-systemer.’

Malwaren skulle anvendes til at suge data ud af systemerne, som dernæst skulle anvendes til at afpresse virksomheden til at betale større summer unden trussel om at offentliggøre de huggede data.

Ifølge amerikanske medier er den 27-årige russer Egor Igorevich Kriuchkov, blevet anholdt og sigtet.

De amerikanske myndigheder mener, at han i første omgang tilbød den udvalgte Tesla-medarbejder en halv million dollar for at installere malware.

Det skete efter en del socialisering, hvor han over en længere periode havde lært den pågældende Tesla-medarbejder at kende. De havde blandt andet gået i byen sammen, spist på restauranter, besøgt barer og lignende.

Da hans første tilbud blev afslået, hævede han angiveligt beløbet til en million dollar.

Du kan læse en nærmere gennemgang af sagen hos ArsTechnica her, hvor sikkerhedseksperter blandt andet undrer sig over russerens fremgangsmåde.

Her peger de på, at cybercrime netop rummer den fordel for de kriminelle, at de ikke behøver udsætte sig selv for risiko ved at dukke op personligt på gerningsstedet.

“At flyve til USA for at få malware installeret manuelt på et selskabs netværk er totalt vanvittigt,” lyder det blandt andet.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S