YouTube lancerer TikTok-rival: Nu kommer den splinternye video-tjeneste ‘Short’

YouTube er på vej med en TikTok-lignende tjeneste, der kommer til at bygge på ultrakorte korte video-klip, der kan deles hurtigt direkte fra din smartphone.

Artikel top billede

Den kinesiske video-tjeneste TikTok er blevet en gigantisk succes på kort tid, hvor det har vist sig, at formaet med ultrakorte og delbare videoklip har ramt ikke mindst de yngre forbrugere, der primært anvender deres mobiltelefoner på farten.

Den succes vil YouTube gerne have en bid af. Selskabet lancerer i nu en TikTok-lignende tjeneste, der bygger på muligheden for hurtigt at oploade ultra-delbare, korte videoklip fra smartphone.

Tjenesten kommer til at hedde Short og bliver ifølge YouTube for ‘skabere og kunstnere, der ønsker at filme korte, catchy videoer alene ved hjælp af deres mobiltelefoner.’

Short lanceres i første omgang på det indiske marked i en beta-version, som YouTube vil anvende til at teste en række nye funktioner og værktøjer.

“Det er en tidlig version af produktet, men vi lancerer det nu for at føre jer - vores globale fællesskab af brugere, skabere og kunstere - med på vores rejse i takt med, at vi bygger og forbedrer Shorts,” lyder det fra YouTube.

Shorts-videoerne bliver maksimalt 15 sekunder lange, og interfacet bliver simpelth med ganske få redigeringsmuligheder.

De inkluderer nem tilføjelse af musik fra et stort bagkatalog, mulighed for nem sammenføjning af flere klip, hastigheds-funktion, så man kan ændre tempo på videoen samt en selvudløser-funktion, så man kan filme uden at holde kameraet i hånden.

I den kommende tid vil selskabet løbende tilføje flere features og lancerer Shorts i flere lande.

Lanceringen kommer samtidig med, at der er meget virak og turbulens omkring kinesiske TikTok, som USA’s præsident Donald Trump beskylder for at udnytte brugerdata til Kinas fordel - blandt andet ved at lagre data på servere i Kina.

Microsoft har uden heldt forsøgt at overtage TikTok, som nu istedet netop har besluttet at indgå partnerskab med Oracle.

Det kan du læse mere om her: Oracle skal overtage del af TikTok - kinesiske TikTok-ejere siger nej til kæmpetilbud fra Microsoft

Du kan læse mere om Shorts hos YouTube her.

Læs også:

Nu er Trump ude med ultimatum i TikTok-krig: Får 90 dage til at gennemføre handel

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse