Jesper Buch køber sig ind i Ooono - har store forventninger til markedet for trafikalamer

Den danske rigmand Jesper Buch køber sig ind i selskabet bag trafikalarmen Ooono - omsætningen skal runde en kvart milliard kroner allerede i 2021.

Artikel top billede

Den kendte danske rigmand Jesper Buch køber via investeringsselskabet Guerilla Capital 10 procent af selskabet Ooono, der står bag en trafikalarm af samme navn, skriver Finans.

Den lille trafikalarm kan for tiden købes på 50 markeder, og Jesper Buch meddeler i en pressemeddelelse, at han især er imponeret over Ooonos udvikling på det tyske marked.

Ooono har tredoblet sin omsætning i årets første seks måneder og regner med at runde 100 millioner kroner i omsætning i år.

Til næste år er målet at sælge en million Ooono-trafikalamer og nå en omsætning på en kvart milliard kroner.

“Det er ingen hemmelighed, at vi altid har haft internationale ambitioner. Vi har det seneste år bevist, at Ooono har et stort potentiale i udlandet. Investeringen fra Guerilla Capital er et stort skulderklap og en klar indikation på, at vi er på rette vej,” meddeler stifter og direktør Christian Walther Øyrabø.

Læs også:

Trafik-appen Saphe udvider nu til fire nye lande - flere lande venter efter sommerferien

Frank Rasmussen efter beskyldninger om data-tyveri fra rivaliserende selskab: "Jeg synes ikke, at det er så enkelt"

Her er Frank Rasmussens planer for ny storstilet trafik-app med Ib Kunøe: "Det er kun et spørgsmål, om hvor meget det skal koste os, men vi kommer til at vinde"

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,