Her er Frank Rasmussens planer for ny storstilet trafik-app med Ib Kunøe: "Det er kun et spørgsmål, om hvor meget det skal koste os, men vi kommer til at vinde"

Interview: Trafik-appen Hopper har Frank Rasmussen i spidsen og Ib Kunøe som bagmand. Ib Kunøes finansielle midler skal bruges til at besejre konkurrenterne, og de er allerede blevet brugt til indkøbet af et hemmeligt våben fra en stor amerikansk virksomhed. Det giver Hopper ubegrænsede muligheder, ifølge Frank Rasmussen.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i hvordan Hopper skal besejre konkurrenterne fra Saphe, Beam og Ooono
  • Læs hvordan Hopper adskiller sig fra konkurrenterne
  • Indsigt i det nye våben fra Mapbox
  • Find ud af hvordan Hopper-projektet skal udvikle sig på længere sigt
1.573
8 min
I foråret forlod telemillionær Frank Rasmussen jobbet som øverste chef for CubeIO for at kaste sig fuldtid over et storstilet it-projekt med Atea-bestyrelsesformand Ib Kunøe, som ejer.

Hopper er navnet på det ambitiøse selskab, som ledes af Frank Rasmussen.

Produktet er en trafik- og transport-app, der umiddelbart lader til at have mange lighedspunkter med den Google-ejede trafik-app Waze.

Hopper-appen alarmerer om fartkontroller, kan bruges som navigationsservice og på sigt også skal appen også fungere som samkørselstjeneste.

Målet er udkonkurrere Saphe, Ooono og Beam.

Og med Ib Kunøes holdingselskab Consolidated Holding i ryggen har Hopper også de finansielle muskler til at tage kampen op.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland