Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen. (Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Sentia vinder public cloud-aftale hos DR efter genudbud og hård kritik

Det blev Sentia, der sikrede sig public cloud-opgaven hos DR i en aftale til 20 millioner kroner. Udbuddet har tidligere været udsat for hård kritik og fik i sin oprindelige form ingen ansøgninger.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs mere om public cloud-udbuddet fra DR
  • Så mange leverandører kæmpede om opgaven
559
3 min
DR har flere måneder efter et fejlslagen udbud i marts skrevet under med it-leverandøren Sentia om en public cloud-aftale til 20 millioner kroner.

I første udbudsforløb valgte ingen it-leverandører at byde ind på opgaven, der blev kritiseret skarpt af blandt andre cloud-virksomheden Cloudeon, og som siden blev genudbud i en ny form.

Denne gang valgte tre leverandører at byde på anden version af cloud-opgaven, som Sentia altså endte med at løbe med.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Digitaliseringsministeren vil gøre Danmark mere uafhængig af giganterne. "Men urealistisk at tro, at vi kan frigøre os selv totalt"

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Modtaget på Christiansborg med jubelbrøl: Her er tysk ministers fem trin til at få sat Microsoft på porten

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsoft ændrer M365-abonnementer med lang binding: Dropper Teams

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Du kan spare en formue ved at skifte til europæisk cloud: Sådan kan du komme i gang

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Forsvarets it-infrastruktur er i alvorlig krise: Så mange milliarder skal der bruges for at rette op