Artikel top billede

(Foto: Foto: Rasmus Ferdinand Petersen)

Cbrain fortsætter med at hive udenlandske ordrer i land: "Står stærkere end nogensinde"

Det danske software-selskab Cbrain fortsætter med at lukke ordrer i udlandet. "Det stigende antal ordrer tegner godt for både årets afslutning og de næste år," lyder det fra direktør Per Tejs Knudsen.

Danske cBrain fortsætter med at lukke udenlandske aftaler.

Væksten tager til med nye odrer fra kunder i Tyskland, Danmark og Emiraterne i tredje kvartal.

"cBrain står, ved udgangen af Q3, stærkere end nogensinde. Halvårsregnskabet for første halvår 2020 viste rekordomsætning med markant vækst i relation til både salg af abonnementer og eksport," skriver selskabet i dagens handelsopdatering.

Dette momentum fasthold cBrain i tredje kvartal, tilføjes det.

20. oktober opjusterede selskabet forventningerne til omsætningvækst i 2020. Justeringen gik fra 16 til 18 procent til 18 til 20 procent.

Administrerende direktør Per Tejs Knudsen understreger samtidig, at "det stigende antal order tegner godt for både årets afslutning og de næste år."

Selskabet står bag standardsoftwaren F2, der i dag benyttes af mere end 75 danske myndigheder.

I løbet af tredje kvartal kunne selskabet annoncere nye ordrer i både Emiraterne, Danmark og Tyskland.

Sidstnævnte udgør i dag cBrains største eksportmarked. Det er lykkedes cBrain at komme ind som leverandør til en af de store myndigheder i den tyske centraladministration.

"cBrain ser fortsat en rigtig god udvikling i Tyskland og udvider fortsat sit kontor i Berlin med nye medarbejdere. I 1. halvår 2020 har cBrain annonceret 4 nye aftaler med kunden, hvor de 3 er på et 2-cifret millionbeløb," skriver Per Tejs Knudsen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere