Nomineret til Årets CIO 2020: TDC-CIO gennemgik 2.000 applikationer efter opsplitning: "I løbet af det senere år er vi gået fra at være 10 it-medarbejdere til 200"

Nomineret til Årets CIO 2020: På to år har TDC Groups CIO Antonietta Mastroianni delt en af Danmarks største virksomheders it-afdeling i to. Samtidig har selskabets fortsat været tvunget til at tænke i nye løsninger i takt med, at TDC fortsat leverer flere digitale produkter end nogensinde før.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan TDC's Group CIO har delt it-afdelingen efter opsplitningen af TDC
  • Hvad det betød at gennemgå mere end 2.000 applikationer
  • Hvordan CIO Antonietta Mastroianni har opbygget koncernens nye it-organisation
1.112
5:45 min
Når Danmarks største teleselskab beslutter sig for at bryde selskabet op i to dele, så betyder det samtidig, at it-afdelingen bliver flået fra hinanden.

Det var opgaven for TDC's CIO Antonietta Mastroianni, der i løbet af de seneste to år har opbygget tre nye it-organisationer samtidig med, at den daglige drift i en af Danmarks største virksomheder skulle fortsætte uforstyret.

Derfor er hun blandt de bedste CIO'er i Danmark netop nu og nomineret til titlen som Årets CIO 2020.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S