Nomineret til Årets CIO 2020: TDC-CIO gennemgik 2.000 applikationer efter opsplitning: "I løbet af det senere år er vi gået fra at være 10 it-medarbejdere til 200"

Nomineret til Årets CIO 2020: På to år har TDC Groups CIO Antonietta Mastroianni delt en af Danmarks største virksomheders it-afdeling i to. Samtidig har selskabets fortsat været tvunget til at tænke i nye løsninger i takt med, at TDC fortsat leverer flere digitale produkter end nogensinde før.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan TDC's Group CIO har delt it-afdelingen efter opsplitningen af TDC
  • Hvad det betød at gennemgå mere end 2.000 applikationer
  • Hvordan CIO Antonietta Mastroianni har opbygget koncernens nye it-organisation
1.112
5:45 min
Når Danmarks største teleselskab beslutter sig for at bryde selskabet op i to dele, så betyder det samtidig, at it-afdelingen bliver flået fra hinanden.

Det var opgaven for TDC's CIO Antonietta Mastroianni, der i løbet af de seneste to år har opbygget tre nye it-organisationer samtidig med, at den daglige drift i en af Danmarks største virksomheder skulle fortsætte uforstyret.

Derfor er hun blandt de bedste CIO'er i Danmark netop nu og nomineret til titlen som Årets CIO 2020.

Annonce

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Technical

Uspecificeret arbejdssted

Forsvaret

AI engineer til Forsvarets AI Center

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Development Manager for Core Banking

Region Sjælland

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Technical

Region Sjælland

Annonceindlæg fra Sabio

Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S