Årets CIO har fået lykønskninger fra hele verden efter kåring: "Det har været overvældende. Jeg brugte det meste af aftenen i går på at svare på dem alle"

Interview: Vinderen af Årets CIO blev Peter Cabello Holmberg fra Pandora, og den nyslåede vinder er allerede begyndt at overveje, hvad den nye titel skal bruges til.

Artikel top billede

(Foto: Mikael Rieck)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvad prisen som Årets CIO har betydet for vinder Peter Cabello Holmberg
  • Hvilke reaktioner han har fået for prisen
843
4:15 min
Tirsdag kunne CIO hos Pandora Peter Cabello Holmberg løfte trofæet og kalde sig Danmarks bedste CIO.

Her blev prisen som Årets CIO nemlig uddelt af IDC og Dansk IT i samarbejde med Computerworld, og der blev det altså Peter Cabello Holmberg, der løb med sejeren.

Læs mere her: Her er Danmarks bedste CIO: Peter Cabello Holmberg fra Pandora vinder Årets CIO 2020

Arrangementet var for første gang virtuelt på grund af coronasituationen, men det betød ikke, at prisen ikke skulle uddeles, og der var stadig både champagne til deltagerne, og den røde løber var rullet ud.

"Det har været overvældende. Jeg har godt hørt andre vindere tale om den enorme interesse, men jeg havde alligevel ikke regnet med det i det her omfang," forklarer Peter Cabello Holmberg til Computerworld og fortsætter:

"Allerede da det blev annonceret, begyndte det at strømme ind med lykønskninger på sms og en masse telefonopkald. Så jeg brugte det meste af aftenen i går [tirsdag, red] på at svare dem alle."

Også uden for Danmarks grænser er titlen blevet bemærket i den internationale koncern.

"Min chef Anders Boyer (CFO i Pandora, red.) og vores CEO er selvfølgelig superstolte. Jeg har stort set fået henvendelser fra alle. Det er fra hele topledelsen og fra Thailand, Kina og USA. Det spredes hurtigt," fortæller Peter Cabello Holmberg.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S