Danske Nets-ansatte frygter fyringer efter fusion med Nexi

Nets-ansatte er bekymrede over deres fremtidsudsigter efter italienske Nexis milliard-opkøb af danske Nets. De frygter fyringer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Medarbejderne i danske Nets er bekymrede over de fremtidsudsigter, der tegner sig, når italienske Nexi begynder at høste gevinsterne på selskabets milliard-opkøb af Nets.

Handelen til 45 milliarder kroner gik igennem i weekenden efter længere tids forhandlinger, hvilket du kan læse mere om her: Nets har aftale på plads: Fusionerer med italienske Nexi - skaber europæisk betalingsgigant

Ifølge Børsen er det vurderingen, at Nexi kan høste synergigevinster på sammenlægningen med Nets og italienske Sia - som Nexi har købt fornylig - for 1,3 milliarder kroner om året.

Fællestillidsmand Frank A. Olsen siger til avisen, at den slags ‘næsten altid’ går ud over medarbejderne.

“Hver eneste gang, der er et opkøb eller en fusion, går virksomheden jo ind og vurderer: Har vi noget overlap? Er der nogle, vi kan undvære? Vi vil så fra vores side arbejde på, at man beholder de fleste medarbejdere,” siger han til avisen.

Læs også:

Nets-medarbejdere holder vejret: Frygter for deres job efter mulig fusion

Nets-topchef Bo Nilsson fratræder til sommer - har tjent en milliard kroner på Nets

Nets’ ledelse scorer kassen på kæmpefusion med Nexi

Mulig fusion af Nets skaber bekymring hos Forbrugerrådet Tænk

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job