Danske Nets-ansatte frygter fyringer efter fusion med Nexi

Nets-ansatte er bekymrede over deres fremtidsudsigter efter italienske Nexis milliard-opkøb af danske Nets. De frygter fyringer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Medarbejderne i danske Nets er bekymrede over de fremtidsudsigter, der tegner sig, når italienske Nexi begynder at høste gevinsterne på selskabets milliard-opkøb af Nets.

Handelen til 45 milliarder kroner gik igennem i weekenden efter længere tids forhandlinger, hvilket du kan læse mere om her: Nets har aftale på plads: Fusionerer med italienske Nexi - skaber europæisk betalingsgigant

Ifølge Børsen er det vurderingen, at Nexi kan høste synergigevinster på sammenlægningen med Nets og italienske Sia - som Nexi har købt fornylig - for 1,3 milliarder kroner om året.

Fællestillidsmand Frank A. Olsen siger til avisen, at den slags ‘næsten altid’ går ud over medarbejderne.

“Hver eneste gang, der er et opkøb eller en fusion, går virksomheden jo ind og vurderer: Har vi noget overlap? Er der nogle, vi kan undvære? Vi vil så fra vores side arbejde på, at man beholder de fleste medarbejdere,” siger han til avisen.

Læs også:

Nets-medarbejdere holder vejret: Frygter for deres job efter mulig fusion

Nets-topchef Bo Nilsson fratræder til sommer - har tjent en milliard kroner på Nets

Nets’ ledelse scorer kassen på kæmpefusion med Nexi

Mulig fusion af Nets skaber bekymring hos Forbrugerrådet Tænk

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Stærk sagsbehandler til støtte for Kapacitetsmanager og egen portefølje

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job