SKI oplever kæmpe interesse for ny indkøbsmodel

Udbudsoverblik: Den nye dynamiske rammeaftale 02.06 Standardsoftware vækker stor interesse i markedet. På et informationsmøde forleden mødte hele 80 virksomheder op for at høre mere, fortæller SKI's udbudschef, der samtidig giver et overblik over den nuværende tidsplan.

Artikel top billede

Billede: Alexander Haslund. (Foto: Alexander Haslund)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Så stor har interessen været for SKI's ny rammeaftale 02.06
  • Se tidsplanen med frister for rammeaftalen
  • Derfor er aftalen ifølge SKI fleksibel
684
3:30 min
Der er enorm interesse fra it-leverandørerne i markedet om den nye indkøbsmodel, som SKI er på vej med for det offentliges indkøb af standardsoftware - 02.06.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS