Kapitalfond forbereder milliard-salg af Prodata Consult

Det danske it-konsulenthus Prodata Consult kan være på mod et salg. Ifølge mediet Insidebusiness forlanger kapitalfonden bag Prodata Consult et 10-cifret beløb.

Artikel top billede

(Foto: Dan Coleman/PR)

Kapitalfonden Polaris arbejder i øjeblikket på at få solgt det danske it-konsulenthus Prodata Consult.

Det skriver det danske erhvervsmedie Insidebusiness.

Ifølge mediet har kapitalfonden allieret sig med både Danske Bank og advokathuset Accura i forsøget på at finde en køber, og prisen for Prodata Consult skulle ligge på mellem 1,5 og 2 milliarder danske kroner.

Det er således betydeligt højere end den salgspris på 430 millioner kroner for 60 procent af aktierne, som Polaris ifølge Insidebusiness selv betalte i 2018.

Læs også: Prodata Consult forventer vækst på 50 procent i år: Nærmer sig nu omsætning på halvanden milliard kroner

Forbindelser til Scientology

Prodata Consult har tidligere været i medierne, fordi flere af de ledende medarbejdere – her i blandt topchefen Søren Rode – er medlemmer af trosamfundet Scientologi, og ifølge Børsen har selskabet tilmed en medarbejdermanual, der er inspireret af Scientology-stifteren L:Ron Hubbards ord.

Det var også noget, som Polaris granskede før, at kapitalfonden i 2018 valgte at opkøbe selskabet.

"Selvfølgelig har det været et tema, og det er noget, som vi har boret i. Lad mig slå fast, at vi naturligvis støtter fuldt op om religionsfrihed, men samtidig er det vigtigt, at vi ikke køber en virksomhed, der på nogen måde hænger sammen med et eller andet. Men vi er helt komfortable i det her tilfælde," sagde Jan Johan Kühl stifter af Polaris til Børsen i 2018.

Læs også: Søren Rode stopper som topchef i ProData Consult: Afløses af svenske Anders Gratte

Generationsskifte på vej

Nyheden om det mulige salg kommer efter, at Prodata Consult i starten af december meddelte, at selskabet er på vej med et generationsskifte.

I forbindelse med generationsskiftet vil den administrerende direktør gennem 11 år, Søren Rode, den 1. januar 2021 overlade direktørstolen til svenske Anders Gratte.

"Prodata Consult er i rivende udvikling og gennemgår en spændende vækstfase, hvor vi skal fortsætte med at skabe organisk vækst på vores nøglemarkeder og supplere med de helt rigtige opkøbskandidater," lød det ved den lejlighed fra Anders Gratte.

Læs også: ProData Consult køber norsk it-konsulenthus midt i corona-krisen: "Det her var for godt til ikke at gennemføre det"

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Semler IT

Power Platform Specialist til Semler IT

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job