Dansker i finalen i Google-kodekonkurrence

Bjarke Ebert er til daglig programmør hos Cryptomathic i Århus, men nu flyver han til San Francisco for at dyste mod 49 andre programmører fra hele verden i Googles årlige kodekonkurrence. Forventningerne er en hæderlig placering midt i feltet.

Han er godt klar over, at det er nogle hårde drenge, han skal op mod i San Francisco i kampen om en førstepræmie på 60.000 kroner til den dygtigste kodehaj.

Danske Bjarke Ebert er blandt 50 finalister i en kodekonkurrence, sponsoreret af søgemaskinekometen Google.

- Top fem er nok udelukket, for der deltager nogle meget erfarne folk, som altid ligger i top ti i de her konkurrencer. Men jeg satser på en god placering midt i feltet, lyder Bjarke Eberts vurdering af sine egne vinderchancer.

Noget har han dog allerede vundet, nemlig en betalt tur til Googles hovedkvarter i byen Mountain View ved San Francisco-bugten.

- Jeg glæder mig til at hilse på de andre, og det bliver også spændende at se Google indefra, siger han.

Seks år for Cryptomathic

33-årige Bjarke Ebert er til daglig programmør hos den århusianske it-virksomhed Cryptomathic. Her har han skruet programmer sammen i seks år, så han er langt fra nogen nybegynder inden for de færdigheder, som konkurrencen kræver.

For at nå frem til en plads i flyveren til San Francisco har han ligesom de øvrige finalister først været gennem tre indledende runder i Google Code Jam, som blev gennemført online.

Alle kunne deltage i konkurrencen, men kun de bedste gik videre til næste runde. For hver ny runde blev sværhedsgraden sat et hak op.

I hver runde fik deltagerne stillet en opgave, som handlede om at finde den bedste algoritme til at løse et problem.

- Det kan være søgealgoritmer, men også grafalgoritmer eller opgaver i kombinatorik, hvor det gælder om at finde et antal kombinationer hurtigst, forklarer Bjarke Ebert.

Penge på spil én gang årligt

Deltagerne kan vælge at løse opgaven i et af fire programmeringssprog C++, C#, Java og Visual Basic. Bjarke Ebert sværger til C++, når den rigtige algoritme skal skrues sammen.

Han deltog også sidste år i Googles konkurrence, men røg her ud i tredje og afgørende online-runde inden finalen.

- Jeg kan godt lide denne form for konkurrencer, og jeg er også medlem af foreningen Topcoders, som organiserer disse konkurrencer. Men det er kun denne ene gang om året, at der er pengepræmier på spil, fortæller Bjarke Ebert.

Finalen finder sted 15. oktober, og Bjarke Ebert har samtidigt taget en uge ud af sin kalender for at få lejlighed til at se San Francisco.

Relevant link

Google Code Jam 2004

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse