Artikel top billede

(Foto: KMD)

KMD-topchef bekræfter yderligere nedskæringer i den danske stab - alt imens der oprustes i Polen

KMD reducerer i den danske medarbejderstab, der ender på et lavere antal ansatte, når regnskabsåret lukkes. Alt imens den danske medarbejderskare skrumper, vokser antallet i Polen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i KMD's nedskæringer i den danske stab
  • Hvordan selskabet forholder sig til den lækkede PowerPoint-præsentation
  • Hvor mange ansatte selskabet har skåret fra på fem år
886
4:30 min
Den danske it-mastodont KMD fortsætter med at skære i antallet af ansatte i Danmark.

Det fortæller topchef Eva Berneke i et interview med ITWatch. Det drejer sig om en løbende tilpasning, som selskabet hele tiden foretager, lyder det.

"I Danmark ender vi med at lande året på et lavere antal totalt, men til gengæld er vi så flere i Polen, og vi er nok også lidt flere hos vores indiske underleverandører. Og jeg tror også, at der bliver lidt flere af de folk, der arbejder for os hos IBM, som jo sidder rundt omkring i hele verden. Så regnestykket er ikke nødvendigvis helt så enkelt," siger hun til ITWatch.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsoft vil opbevare nødkopier af sin kildekode centralt sted i Europa: Her skal kildekoden ligge

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

André Rogaczewski efter stærkt regnskab: "Vi har noget, som er ekstremt relevant i den tid, som vi lever i"

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Stort antal servere sårbare over for alvorligt sikkerhedshul i SAP-system

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Her er Microsofts fem vigtigste løfter til Europa: Vil modstå Trump og indsætte særlig europæisk bestyrelse

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Blæser til kamp for 30-timers arbejdsuge for danske it-folk