Justitsministeriet: Ingen danskere forkert dømt på grund af politiets fejlbehæftede teledata i skandale-sag: Sagen lukkes

Justitsministeriet sætter en en stopper for gennemgang af straffesager, der kan være påvirket af politiets anvendelse af fejlbehæftede teledata.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Justitsministeriet stopper sin gennemgang af danske straffesager, som kan have været påvirket af, at politiet i årevis har anvendt fejlbehæftede teledata som bevisførelse i sagerne.

Det kom frem i sommeren 2019, at politiet gennem syv år havde anvendt fejlbehæftede teledata som beviser i retssager. Det udløste frygt for, at mange danskere kunne være blevet dømt på forkert grundlag.

Men det er altså ikke tilfældet, lyder det fra Justitsministeriet, efter en særlig kontrolgruppe har gennemgået omkring 5.000 straffesager for at se, hvordan de forkerte data fra politiet har påvirket sagerne.,

Konklusionen er efter gennemgangen klar fra Justitsministeriets særlige kontrolgruppe: Der er ikke grundlag for at søge straffesager genoptaget.

Derfor beslutter justitsminister Nick Hækkerup (S) nu at sætte en stopper for yderligere gennemgang af sager og lægge sagen i skuffen.

"Den Uafhængige Kontrol- og Styregruppe [kan] konstatere, at der ikke er blevet identificeret tilfælde, hvor der som følge af fejl i indhentet teledata har været grundlag for at anmode Den Særlige Klageret om genoptagelse af straffesagen,” som det hedder.

Det betyder med andre ord, at ministeriet konkluderer, at intet tyder på, at nogen danskere er blevet dømt på grund af fejl i beviserne i retssagerne som følge af sagen.

Nick Hækkerup meddeler, at han ‘selvsagt’ er glad for udfaldet.

“Intet tyder på, at nogen skulle være dømt eller frikendt på et forkert grundlag. Nu står vi et sted, hvor vi kan afslutte gennemgangen og i stedet bruge de mange ressourcer, som har været brugt hos politi og anklagemyndighed, til den fremadrettede indsats med at holde Danmark trygt,” meddeler han.

Nick Hækkerup har tidligere kaldt teledata-sagen for en 'vaskeægte skandale' og kritiseret både politi, anklagemyndighed og sit eget ministerium.

Det kan du læse mere om her: Justitsminister kalder teledatasagen for en "vaskeægte skandale" - men vil ikke fyre nogen

Han nedsatte kontrogruppen i sommeren 2019, hvilket du kan læse mere om her: Her er arbejdsgruppen: Disse personer skal undersøge politiets teledata-skandale

Du kan læse mere om teledata-sagen her:

400 it-systemer hos politiet skal kulegraves som direkte konsekvens af teleskandale

Fem dømte vil have sager til at gå om efter teleskandale: Rocker kan få millionerstatning

Syv varetægtsfængslede personer i narkosag bliver løsladt som følge af fejl i teledata

Teledataskandalen får Rigspolitiet til at skifte ud i ledelsen

Flere danskere end først antaget kan være ramt af alvorlig tele-fejl hos politiet

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S