Justitsministeriet: Ingen danskere forkert dømt på grund af politiets fejlbehæftede teledata i skandale-sag: Sagen lukkes

Justitsministeriet sætter en en stopper for gennemgang af straffesager, der kan være påvirket af politiets anvendelse af fejlbehæftede teledata.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Justitsministeriet stopper sin gennemgang af danske straffesager, som kan have været påvirket af, at politiet i årevis har anvendt fejlbehæftede teledata som bevisførelse i sagerne.

Det kom frem i sommeren 2019, at politiet gennem syv år havde anvendt fejlbehæftede teledata som beviser i retssager. Det udløste frygt for, at mange danskere kunne være blevet dømt på forkert grundlag.

Men det er altså ikke tilfældet, lyder det fra Justitsministeriet, efter en særlig kontrolgruppe har gennemgået omkring 5.000 straffesager for at se, hvordan de forkerte data fra politiet har påvirket sagerne.,

Konklusionen er efter gennemgangen klar fra Justitsministeriets særlige kontrolgruppe: Der er ikke grundlag for at søge straffesager genoptaget.

Derfor beslutter justitsminister Nick Hækkerup (S) nu at sætte en stopper for yderligere gennemgang af sager og lægge sagen i skuffen.

"Den Uafhængige Kontrol- og Styregruppe [kan] konstatere, at der ikke er blevet identificeret tilfælde, hvor der som følge af fejl i indhentet teledata har været grundlag for at anmode Den Særlige Klageret om genoptagelse af straffesagen,” som det hedder.

Det betyder med andre ord, at ministeriet konkluderer, at intet tyder på, at nogen danskere er blevet dømt på grund af fejl i beviserne i retssagerne som følge af sagen.

Nick Hækkerup meddeler, at han ‘selvsagt’ er glad for udfaldet.

“Intet tyder på, at nogen skulle være dømt eller frikendt på et forkert grundlag. Nu står vi et sted, hvor vi kan afslutte gennemgangen og i stedet bruge de mange ressourcer, som har været brugt hos politi og anklagemyndighed, til den fremadrettede indsats med at holde Danmark trygt,” meddeler han.

Nick Hækkerup har tidligere kaldt teledata-sagen for en 'vaskeægte skandale' og kritiseret både politi, anklagemyndighed og sit eget ministerium.

Det kan du læse mere om her: Justitsminister kalder teledatasagen for en "vaskeægte skandale" - men vil ikke fyre nogen

Han nedsatte kontrogruppen i sommeren 2019, hvilket du kan læse mere om her: Her er arbejdsgruppen: Disse personer skal undersøge politiets teledata-skandale

Du kan læse mere om teledata-sagen her:

400 it-systemer hos politiet skal kulegraves som direkte konsekvens af teleskandale

Fem dømte vil have sager til at gå om efter teleskandale: Rocker kan få millionerstatning

Syv varetægtsfængslede personer i narkosag bliver løsladt som følge af fejl i teledata

Teledataskandalen får Rigspolitiet til at skifte ud i ledelsen

Flere danskere end først antaget kan være ramt af alvorlig tele-fejl hos politiet

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision