MAN FÅR SÅDAN EN LYST TIL AT TALE MED STORE BOGSTAVER, når snakken falder på vacciner.dk

Kommentar: Bookingsystemet kaldet vacciner.dk, som du skal bruge til at skaffe dig en tid til en coronavaccination, spiller jo helt indlysende en fuldstændig central nøglerolle i vores bestræbelser på at slippe ud af pandemiens uhyggelige greb. Derfor er det jo nærmest lige til at tude over, hvor elendigt det fungerer.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Førstehåndsindtryk af brugeroplevelsen på vacciner.dk
  • To centrale problemstillinger
1.312
6:45 min
Kommentar: Min kone fik onsdag i sidste uge siden den glædelige besked i E-boks om, at det nu var hendes tur til at få et stik. Jeg kan nu afsløre, at hun - trods mange daglige og natlige forsøg siden da - endnu ikke har fået en tid.

Der var ingen tider at få onsdag, der var ingen tider torsdag, og efter fredag aften var det helt håbløst nærmest at komme ind på vacciner.dk

Og jeg har simpelthen ingen anelse om, hvornår det vil lykkes hende at få en tid.

Jeg ved ganske enkelt ikke, hvor jeg kan vende mig hen, for bare at få en ide om det. Det eneste håndgribelige er en besked om, at “Regionerne løbende lægger nye tider på vacciner.dk.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S