Microsoft risikerer at miste kontroversiel milliard-kontrakt med Pentagon

Den milliardstore cloud-kontrakt med den amerikanske forsvarsministerium kan risikere at glide ud af hænderne på Microsoft. Det sker efter Pentagon har sagt man vil genoverveje kontrakten.

Artikel top billede

USA's forsvarsminister Lloyd J. Austin i Pentagon. Foto: Lisa Ferdinando. (Foto: Lisa Ferdinando)

Microsoft riskerer at miste den gigantiske cloud-kontrakt selskabet vandt om et udbud hos det amerikanske forsvarsministrium Pentagon.

Kontrakten faldt på plads efter et årelangt tovtrækkeri mellem Pentagon, Microsoft og den anden byder på kontrakten Amazon.

Aftalen har en værdi på svimlende 10 milliarder dollar eller hvad der svarer til godt 62 milliarder danske kroner.

Microsoft vandt kontrakten foran næsen på Amazon, men det satte gang i spekulationer om fordelingen af den enorme kontrakt var foregået helt fair.

Læs også: Microsoft skal levere omstridt militær-system til USA for 60 milliarder kroner: Banker Amazon af banen

Amazon har derfor lagt sag an mod ministriet for tildelingen af kontrakten, og nu lyder det fra Pentagon, at man er klar til at genoverveje sagen, hvis ikke retten afviser klagen.

Pentagon har tidligere forklaret, at ministreiet ikke vil bruge kræfter på at argumentere imod en politisk indblanding, hvis domstolen vælger at acceptere Amazons sagsanlæg.

Mistanke om politisk indblanding

Kontrakten blev givet til Microsoft mens Donald Trump var præsident, der havde et offentligt kendt dårligt forhold til Amazons stifter og daværende topchef Jeff Bezos.

Bezos ejer desuden avisen The Washington Post, som Trump konstant lå i krig med, mens han var præsident.

Beskyldningen på, at Donald Trump bevist blandede sig i valget af leverandør til den markante kontrakt.

Kontrakten har fået tilnavnet JEDI, som står for Joint Enterprise Defense Infrastructure. Aftalen skulle allerede være afsluttet i august 2019, men blev altså ved med at trække ud.

Læs også:

Amazon trækker USA i retten for kæmpe Microsoft-kontrakt

USA’s forsvarsminister trækker sig fra kæmpe cloud-beslutning til 65 milliarder kroner: Vil ikke være med

Trump vil kigge nærmere på cloud-aftale til 65 milliarder: "Nogle af de største virksomheder i verden klager over det"

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS