Microsoft risikerer at miste kontroversiel milliard-kontrakt med Pentagon

Den milliardstore cloud-kontrakt med den amerikanske forsvarsministerium kan risikere at glide ud af hænderne på Microsoft. Det sker efter Pentagon har sagt man vil genoverveje kontrakten.

Artikel top billede

USA's forsvarsminister Lloyd J. Austin i Pentagon. Foto: Lisa Ferdinando. (Foto: Lisa Ferdinando)

Microsoft riskerer at miste den gigantiske cloud-kontrakt selskabet vandt om et udbud hos det amerikanske forsvarsministrium Pentagon.

Kontrakten faldt på plads efter et årelangt tovtrækkeri mellem Pentagon, Microsoft og den anden byder på kontrakten Amazon.

Aftalen har en værdi på svimlende 10 milliarder dollar eller hvad der svarer til godt 62 milliarder danske kroner.

Microsoft vandt kontrakten foran næsen på Amazon, men det satte gang i spekulationer om fordelingen af den enorme kontrakt var foregået helt fair.

Læs også: Microsoft skal levere omstridt militær-system til USA for 60 milliarder kroner: Banker Amazon af banen

Amazon har derfor lagt sag an mod ministriet for tildelingen af kontrakten, og nu lyder det fra Pentagon, at man er klar til at genoverveje sagen, hvis ikke retten afviser klagen.

Pentagon har tidligere forklaret, at ministreiet ikke vil bruge kræfter på at argumentere imod en politisk indblanding, hvis domstolen vælger at acceptere Amazons sagsanlæg.

Mistanke om politisk indblanding

Kontrakten blev givet til Microsoft mens Donald Trump var præsident, der havde et offentligt kendt dårligt forhold til Amazons stifter og daværende topchef Jeff Bezos.

Bezos ejer desuden avisen The Washington Post, som Trump konstant lå i krig med, mens han var præsident.

Beskyldningen på, at Donald Trump bevist blandede sig i valget af leverandør til den markante kontrakt.

Kontrakten har fået tilnavnet JEDI, som står for Joint Enterprise Defense Infrastructure. Aftalen skulle allerede være afsluttet i august 2019, men blev altså ved med at trække ud.

Læs også:

Amazon trækker USA i retten for kæmpe Microsoft-kontrakt

USA’s forsvarsminister trækker sig fra kæmpe cloud-beslutning til 65 milliarder kroner: Vil ikke være med

Trump vil kigge nærmere på cloud-aftale til 65 milliarder: "Nogle af de største virksomheder i verden klager over det"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet