Great Place to Work: Her er de bedste it-arbejdspladser i Danmark

Se listen over vinderne af trivsels-konkurrencen Great Place to Work blandt de danske it-virksomheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Den københavnske online-virksomhed Precis Digital kommer ind på førstepladsen som den bedste it-arbejdsplads blandt de virksomheder, der har valgt at deltage i trivsels-konkurrencen Great Place to Work i år.

Precis Digital har deltaget i konkurrencen tidligere, hvor selskabet ligeledes har tildraget sig en høj placering - dog uden at nå helt til tops.

På andenpladsen i kategorien for større it-virksomheder i Great Place to Work - som selskaberne betaler for at deltage i - finder vi Delegate fulgt af Abakion.

Great Place to Work meddeler, at 104 danske virksomheder i år har deltaget i undersøgelsen - og it-branchen er solidt repræsenteret.

Det skyldes ifølge Great Place to Work ikke mindst, at it-branchen kæmper for at tiltrække nok dygtige medarbejdere.

Det gør det meget vigtigt for dem at fokusere på at have et godt omdømme som en god arbejdsplads.

Great Place to Work har opdelt it-kategorien i to søjler, nemlig en for de større virksomheder og en for de små.

Vinderne er her:

Kategorien 50-499 medarbejdere:

1: Precis Digital

2: Delegate

3: Abakion

4: Sopra Steria

5: Devoteam

6: Siteimprove

7: Exerp

8: SAS Institute

9: Unik System Design

10: Auto IT

Kategorien 20–49 medarbejdere:
1: Acies

2: Geoinfo

3: Dwarf

Great Place to Work har desuden uddelt en specialpris til Precis Digital, som udnævnes til at være bedste arbejdsplads for kvinder.

Dette skyldes, at alle selskabets nyansatte kvinder har svaret, at selskabet ‘alt taget i betragtning’ er ‘en rigtig god arbejdsplads.’

Læs også:

Enorm vækst i lønniveau i den danske it-branche flader ud: Nu vil it-firmaer tiltrække medarbejdere med andre metoder

Sådan scorer du en højere løn: Her er it-headhunterens fire gode råd - og en enkelt advarsel

Fra millioner af kroner til få hundrede tusinder: Så meget koster en it-ansat om året - få hele overblikket her

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse