Great Place to Work: Her er de bedste it-arbejdspladser i Danmark

Se listen over vinderne af trivsels-konkurrencen Great Place to Work blandt de danske it-virksomheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Den københavnske online-virksomhed Precis Digital kommer ind på førstepladsen som den bedste it-arbejdsplads blandt de virksomheder, der har valgt at deltage i trivsels-konkurrencen Great Place to Work i år.

Precis Digital har deltaget i konkurrencen tidligere, hvor selskabet ligeledes har tildraget sig en høj placering - dog uden at nå helt til tops.

På andenpladsen i kategorien for større it-virksomheder i Great Place to Work - som selskaberne betaler for at deltage i - finder vi Delegate fulgt af Abakion.

Great Place to Work meddeler, at 104 danske virksomheder i år har deltaget i undersøgelsen - og it-branchen er solidt repræsenteret.

Det skyldes ifølge Great Place to Work ikke mindst, at it-branchen kæmper for at tiltrække nok dygtige medarbejdere.

Det gør det meget vigtigt for dem at fokusere på at have et godt omdømme som en god arbejdsplads.

Great Place to Work har opdelt it-kategorien i to søjler, nemlig en for de større virksomheder og en for de små.

Vinderne er her:

Kategorien 50-499 medarbejdere:

1: Precis Digital

2: Delegate

3: Abakion

4: Sopra Steria

5: Devoteam

6: Siteimprove

7: Exerp

8: SAS Institute

9: Unik System Design

10: Auto IT

Kategorien 20–49 medarbejdere:
1: Acies

2: Geoinfo

3: Dwarf

Great Place to Work har desuden uddelt en specialpris til Precis Digital, som udnævnes til at være bedste arbejdsplads for kvinder.

Dette skyldes, at alle selskabets nyansatte kvinder har svaret, at selskabet ‘alt taget i betragtning’ er ‘en rigtig god arbejdsplads.’

Læs også:

Enorm vækst i lønniveau i den danske it-branche flader ud: Nu vil it-firmaer tiltrække medarbejdere med andre metoder

Sådan scorer du en højere løn: Her er it-headhunterens fire gode råd - og en enkelt advarsel

Fra millioner af kroner til få hundrede tusinder: Så meget koster en it-ansat om året - få hele overblikket her

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

KMD A/S

Senior Service Delivery Manager (SDM)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision