Great Place to Work: Her er de bedste it-arbejdspladser i Danmark

Se listen over vinderne af trivsels-konkurrencen Great Place to Work blandt de danske it-virksomheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Den københavnske online-virksomhed Precis Digital kommer ind på førstepladsen som den bedste it-arbejdsplads blandt de virksomheder, der har valgt at deltage i trivsels-konkurrencen Great Place to Work i år.

Precis Digital har deltaget i konkurrencen tidligere, hvor selskabet ligeledes har tildraget sig en høj placering - dog uden at nå helt til tops.

På andenpladsen i kategorien for større it-virksomheder i Great Place to Work - som selskaberne betaler for at deltage i - finder vi Delegate fulgt af Abakion.

Great Place to Work meddeler, at 104 danske virksomheder i år har deltaget i undersøgelsen - og it-branchen er solidt repræsenteret.

Det skyldes ifølge Great Place to Work ikke mindst, at it-branchen kæmper for at tiltrække nok dygtige medarbejdere.

Det gør det meget vigtigt for dem at fokusere på at have et godt omdømme som en god arbejdsplads.

Great Place to Work har opdelt it-kategorien i to søjler, nemlig en for de større virksomheder og en for de små.

Vinderne er her:

Kategorien 50-499 medarbejdere:

1: Precis Digital

2: Delegate

3: Abakion

4: Sopra Steria

5: Devoteam

6: Siteimprove

7: Exerp

8: SAS Institute

9: Unik System Design

10: Auto IT

Kategorien 20–49 medarbejdere:
1: Acies

2: Geoinfo

3: Dwarf

Great Place to Work har desuden uddelt en specialpris til Precis Digital, som udnævnes til at være bedste arbejdsplads for kvinder.

Dette skyldes, at alle selskabets nyansatte kvinder har svaret, at selskabet ‘alt taget i betragtning’ er ‘en rigtig god arbejdsplads.’

Læs også:

Enorm vækst i lønniveau i den danske it-branche flader ud: Nu vil it-firmaer tiltrække medarbejdere med andre metoder

Sådan scorer du en højere løn: Her er it-headhunterens fire gode råd - og en enkelt advarsel

Fra millioner af kroner til få hundrede tusinder: Så meget koster en it-ansat om året - få hele overblikket her

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune