Fra millioner af kroner til få hundrede tusinder: Så meget koster en it-ansat om året - få hele overblikket her

837 it-virksomheder analyseret: Der er kolossal stor forskel på, hvor meget it-virksomheder i Danmark betaler i løn, pension og alt andet relateret til ansættelsesforhold - de såkaldte personaleomkostninger. Det spænder fra flere millioner per ansat om året til få hundrede tusinde kroner. Dyk ned i tallene og skemaerne og se, hvor din virksomhed er placeret.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i resultaterne i Computerworlds store løn-undersøgelse for alle 837 danske it-virksomheder
  • Mulighed for at gennemgå alle virksomheder og søgei de offentliggjorte tal
911
4:45 min
Selv om it-branchen er en gængs fællesnævner, er der selvsagt virkelig store forskelle på opgaver og arbejdsforhold i de forskellige virksomheder.

Det gælder så sandelig også det punkt i virksomhedernes regnskaber, hvor løn og pension og alle de andre ansættelsesmæssige omkostninger bogføres under fællesbetegnelsen personaleomkostninger.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS