SAP slår alarm: It-kriminelle vender ny patch til et våben mod brugerne

En patch til en række sårbarheder i SAP-miljøet er blevet vendt på hovedet af it-kriminelle, der udnytter patchen mod eksisterende SAP-sårbarheder. Softwaregiganten opfordrer til øjeblikkelig handling.

Artikel top billede

(Foto: Michael Dziedzic)

72 timer.

Det er, hvad it-kriminelle skal bruge på at tage en ny SAP-patch og vende det til et våben ogen vej ind i SAP-kunders it-systemer.

Og for SAP-applikationer i clouden kan processen ske på ned til blot tre timer.

Det viser en ny trusselsrapport fra softewarevirksomheden SAP og sikkerhedsanalyst Onapsis.

SAP har efterfølgende patchet de kritiske sårbarheder, som ligger tilgængelige lige nu.

Sammen med Onapsis råder softwaregiganten kraftigt organisationer til at tage øjeblikkelig handling.

Brugere af SAP-produkterne bør foretage de nødvendige sikkerhedsopdateringer samt foretage en grundig gennemgang af sikkerhedskonfigurationer af deres SAP-landskaber.

Desuden bør der udføres en vurdering af eventuel kompromittering og grundig undersøgelse af risikomiljøer.

Også det amerikanske Department of Homeland Security's (CISA) og Tysklands føderale kontor for informationssikkerhed (BSI) har udsendt advarsler om sagen.

Mulige konsekvenser af et vellykket angreb inkluderer datatyveri, økonomisk svindel, afbrydelse af forretningsprocesser og ransomware.

Kompromitterede virksomheder?

I trusselsrapporten berettes der om 300 dokumenterede vellykkede udnyttelsesforsøg på ubeskyttede SAP-forekomster siden midten af ​​2020.

Dog insisterer SAP og Onapsis på, at ingen organisationer er blevet kompromitterede som følge af denne aktivitet, skriver The Register.

En talsmand forklarer at "udnyttelsen blev observeret gennem Onapsis Threat Intelligence Cloud og ikke i faktiske kundemiljøer."

Angriberne har gjort brug af flere sårbarheder (CVE'er) og usikre konfigurationer.

De fleste af de observerede angrebsforsøg fokuserede på CVE'er, hvor der er offentlig udnyttelse - hovedsagelig på GitHub. De udnyttede CVE'er er:

CVE-2010-5326,

CVE-2018-2380,

CVE-2016-3976,

CVE-2016-9563,

CVE-2020 -6287

og CVE-2020-6207.

SAP-software anvendes i mere end 400.000 organisationer og mere end 1.000 offentlige organisationer.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS