SAP slår alarm: It-kriminelle vender ny patch til et våben mod brugerne

En patch til en række sårbarheder i SAP-miljøet er blevet vendt på hovedet af it-kriminelle, der udnytter patchen mod eksisterende SAP-sårbarheder. Softwaregiganten opfordrer til øjeblikkelig handling.

Artikel top billede

(Foto: Michael Dziedzic)

72 timer.

Det er, hvad it-kriminelle skal bruge på at tage en ny SAP-patch og vende det til et våben ogen vej ind i SAP-kunders it-systemer.

Og for SAP-applikationer i clouden kan processen ske på ned til blot tre timer.

Det viser en ny trusselsrapport fra softewarevirksomheden SAP og sikkerhedsanalyst Onapsis.

SAP har efterfølgende patchet de kritiske sårbarheder, som ligger tilgængelige lige nu.

Sammen med Onapsis råder softwaregiganten kraftigt organisationer til at tage øjeblikkelig handling.

Brugere af SAP-produkterne bør foretage de nødvendige sikkerhedsopdateringer samt foretage en grundig gennemgang af sikkerhedskonfigurationer af deres SAP-landskaber.

Desuden bør der udføres en vurdering af eventuel kompromittering og grundig undersøgelse af risikomiljøer.

Også det amerikanske Department of Homeland Security's (CISA) og Tysklands føderale kontor for informationssikkerhed (BSI) har udsendt advarsler om sagen.

Mulige konsekvenser af et vellykket angreb inkluderer datatyveri, økonomisk svindel, afbrydelse af forretningsprocesser og ransomware.

Kompromitterede virksomheder?

I trusselsrapporten berettes der om 300 dokumenterede vellykkede udnyttelsesforsøg på ubeskyttede SAP-forekomster siden midten af ​​2020.

Dog insisterer SAP og Onapsis på, at ingen organisationer er blevet kompromitterede som følge af denne aktivitet, skriver The Register.

En talsmand forklarer at "udnyttelsen blev observeret gennem Onapsis Threat Intelligence Cloud og ikke i faktiske kundemiljøer."

Angriberne har gjort brug af flere sårbarheder (CVE'er) og usikre konfigurationer.

De fleste af de observerede angrebsforsøg fokuserede på CVE'er, hvor der er offentlig udnyttelse - hovedsagelig på GitHub. De udnyttede CVE'er er:

CVE-2010-5326,

CVE-2018-2380,

CVE-2016-3976,

CVE-2016-9563,

CVE-2020 -6287

og CVE-2020-6207.

SAP-software anvendes i mere end 400.000 organisationer og mere end 1.000 offentlige organisationer.

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-ansvarlig / System Manager til Applikationsforvaltning i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos