AMD ude med jubel-regnskab: Leverer vækstrater på 243 procent

Den amerikanske chip-producent fyrer på alle cylindre i sit seneste kvartalsregnskab.

Artikel top billede

Den amerikanske chip-producent AMD's seneste kvartalsregnskab må være populær læsning hos investorer, hvor der blandt andet leveres trecifrede vækstrater.

Bedriften ligger i selskabets vækst i indtjeningen som lander på 555 millioner dollar, svarende til knap 3,42 milliarder kroner, et overskud som er 243 procent højere end samme kvartal i 2020.

Ligeledes imponerende er omsætningen, som øges med 93 procent til i alt 3,45 milliarder dollar, over 21 milliarder kroner, oplyser selskabet i sit regnskab.

”Der har været en fantastisk vækst målt over året på tværs af alle vores forretninger,” noterer administrerende direktør Lisa Su, som særligt fremhæver fremgangen inden for datacenter-forretningen: ”Datacenter-indtjeningen er mere end fordoblet.”

Mens selskabet leverer vækst på alle fronter, forbliver dets margin uændrede set over året, ved at forblive på 46 procent.

Det er til trods for at gennemsnitsprisen på både client-processorer og grafik-chip er vokset stødt igennem året der gik, hjulpet på vej af en manglende produktionskapacitet og voksende efterspørgsel.

Tidligere på måneden kunne ærkerivalen Intel ligeledes præsentere et flot regnskab - dog også hjulpet godt af den medvind, som chip-manglen giver.

Læs også: Intel leverer regnskab langt over forventningerne

Læses lige nu

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS