Ny rapport afslører: Sikkerheds-sårbarheder blev bevidst plantet i 2G-netværket

En ny rapport afslører to sårbarheder i to telenetværksalgoritmer, der er så gamle som 2G. Og forskning viser, at de to sårbarheder er plantet med vilje.

Artikel top billede

En ny rapport, der handler om sikkerheden i to gamle krypteringsalgoritmer, der er lige så gamle som 2G-netværket, har sendt chokbølger gennem det internationale cybersikkerhedssamfund.

Rapporten, der er udarbejdet af europæiske forskere, kortlægger hvordan sårbarheder i de to krypteringsalgoritmer kan udnyttes til spionage af telefonens internettrafik.

Det skriver Vice

Algoritmerne stammer helt tilbage fra 1990'erne og 2000'erne, og forskerne bag rapporten mener, at den matematiske sandsynlighed for at sårbarhederne er opstået ved en fejl er meget lille.

Sagt med andre ord: Ssårbarhederne var plantet i algoritmerne med vilje.

De to algoritmer med hver sin sårbarhed hedder GEA-1 og GEA-2, og de blev brugt i mobiltelefoner da teleindustrien, tilbage i 2G-netværkets tid vedtog GPRS-standarder.

I forsøget på at klarlægge, hvor sandsynligt det var, at nogen havde plantet sårbarhederne, har forskere forsøgt at designe en lignende krypteringsalgoritme ved hjælp af en talgenerator, der genererede tilfældige numre.

Men under eksperimentet, konstaterede forskerne, at "i en million forsøg kom vi ikke engang tæt på en så svag instans."

Dermed kunne de graverende sårbarheder kun være plantet.

Dette har har den arbejdsgruppe, der designede algoritmerne, efterfølgende bekræftet. Men, der var en grund, fortæller en talsmand for European Telecommunications Standards Institute (ETSI), der designede GEA-1-algoritmen.

Vedkommende indrømmede, at algoritmen indeholdt en svaghed, men sagde, at den blev indført, fordi eksportbestemmelserne på det tidspunkt ikke tillod stærkere kryptering.

"Vi fulgte regler: Vi fulgte eksportkontrolbestemmelser, der begrænsede styrken af ​​GEA-1," skriver vedkommende i en mail.

Svagheden i GEA-1, der blev udviklet i 1998, er, at den kun giver 40-bit sikkerhed.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job