Ny rapport afslører: Sikkerheds-sårbarheder blev bevidst plantet i 2G-netværket

En ny rapport afslører to sårbarheder i to telenetværksalgoritmer, der er så gamle som 2G. Og forskning viser, at de to sårbarheder er plantet med vilje.

Artikel top billede

En ny rapport, der handler om sikkerheden i to gamle krypteringsalgoritmer, der er lige så gamle som 2G-netværket, har sendt chokbølger gennem det internationale cybersikkerhedssamfund.

Rapporten, der er udarbejdet af europæiske forskere, kortlægger hvordan sårbarheder i de to krypteringsalgoritmer kan udnyttes til spionage af telefonens internettrafik.

Det skriver Vice

Algoritmerne stammer helt tilbage fra 1990'erne og 2000'erne, og forskerne bag rapporten mener, at den matematiske sandsynlighed for at sårbarhederne er opstået ved en fejl er meget lille.

Sagt med andre ord: Ssårbarhederne var plantet i algoritmerne med vilje.

De to algoritmer med hver sin sårbarhed hedder GEA-1 og GEA-2, og de blev brugt i mobiltelefoner da teleindustrien, tilbage i 2G-netværkets tid vedtog GPRS-standarder.

I forsøget på at klarlægge, hvor sandsynligt det var, at nogen havde plantet sårbarhederne, har forskere forsøgt at designe en lignende krypteringsalgoritme ved hjælp af en talgenerator, der genererede tilfældige numre.

Men under eksperimentet, konstaterede forskerne, at "i en million forsøg kom vi ikke engang tæt på en så svag instans."

Dermed kunne de graverende sårbarheder kun være plantet.

Dette har har den arbejdsgruppe, der designede algoritmerne, efterfølgende bekræftet. Men, der var en grund, fortæller en talsmand for European Telecommunications Standards Institute (ETSI), der designede GEA-1-algoritmen.

Vedkommende indrømmede, at algoritmen indeholdt en svaghed, men sagde, at den blev indført, fordi eksportbestemmelserne på det tidspunkt ikke tillod stærkere kryptering.

"Vi fulgte regler: Vi fulgte eksportkontrolbestemmelser, der begrænsede styrken af ​​GEA-1," skriver vedkommende i en mail.

Svagheden i GEA-1, der blev udviklet i 1998, er, at den kun giver 40-bit sikkerhed.

Annonce

Metroselskabet I/S

Asset Information Manager and Data Steward

Københavnsområdet

Fælles AI

AI Lead

Fyn

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer hos PET

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S