Schrems II-problemerne er blevet løst: Sådan bliver det nu muligt at anvende cloud-tjenester i USA

Det Europæiske Databeskyttelsesråd er klar med en række anbefalinger, der skal hjælpe dataansvarlige med at forstå, hvad man må og ikke må, når man vil benytte eksempelvis amerikanske cloud-leverandører til dataoverførsel. Se Henning Mortensens analyse af, hvad du kan gøre, når du vil bruge amerikanske leverandører.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvad Det Europæiske Databeskyttelsesråds anbefalinger siger om dataoverførsler til USA.
  • Se Henning Mortensens model for forståelse af anbefalingerne.
942
4:45 min
Mandag kom altså anbefalingerne fra Det Europæiske Databeskyttelsesråd (EDPB), som dataansvarlige over hele EU har ventet på i spænding.

Dokumentet, der fylder 48 sider, består af seks trin, der skal gøre det lettere for den dataansvarlige at kortlægge, hvad vedkommende skal foretage sig ved overførsler til tredjelande.

Hovedpinen er båret frem af den seneste Schrems II-dom, der slog fast, at Privacy Shield som overførselsgrundlag ikke længere er gældende.

Siden har EU arbejdet på et regelsæt, der skal klarlægge, hvad der kan lade sig gøre og ikke kan lade sig gøre i forhold til overførsler af data til tredjelande.

Henning Mortensen, der er formand i Rådet for Digital Sikkerhed har brugt natten på at gennemlæse de seks anbefalinger, som EDBP er kommet med.

Og der er to tanker, der slog ned i it-eksperten under gennemslæsningen:

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Network engineer - Datacenter & Automation

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S