Schrems II-problemerne er blevet løst: Sådan bliver det nu muligt at anvende cloud-tjenester i USA

Det Europæiske Databeskyttelsesråd er klar med en række anbefalinger, der skal hjælpe dataansvarlige med at forstå, hvad man må og ikke må, når man vil benytte eksempelvis amerikanske cloud-leverandører til dataoverførsel. Se Henning Mortensens analyse af, hvad du kan gøre, når du vil bruge amerikanske leverandører.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvad Det Europæiske Databeskyttelsesråds anbefalinger siger om dataoverførsler til USA.
  • Se Henning Mortensens model for forståelse af anbefalingerne.
942
4:45 min
Mandag kom altså anbefalingerne fra Det Europæiske Databeskyttelsesråd (EDPB), som dataansvarlige over hele EU har ventet på i spænding.

Dokumentet, der fylder 48 sider, består af seks trin, der skal gøre det lettere for den dataansvarlige at kortlægge, hvad vedkommende skal foretage sig ved overførsler til tredjelande.

Hovedpinen er båret frem af den seneste Schrems II-dom, der slog fast, at Privacy Shield som overførselsgrundlag ikke længere er gældende.

Siden har EU arbejdet på et regelsæt, der skal klarlægge, hvad der kan lade sig gøre og ikke kan lade sig gøre i forhold til overførsler af data til tredjelande.

Henning Mortensen, der er formand i Rådet for Digital Sikkerhed har brugt natten på at gennemlæse de seks anbefalinger, som EDBP er kommet med.

Og der er to tanker, der slog ned i it-eksperten under gennemslæsningen:

Annonce

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job