FBI-direktør: Stop med at betale hackerne løsesummer

Virksomheder betaler store løsesummer til kriminelle bagmænd for at få stjålen data tilbage eller systemer op at køre igen. Men det skal de lade være med, siger FBI-direktør.

Artikel top billede

Colonial Pipeline gjorde det i USA. JBS gjorde det. Her hjemme har softwareleverandøren AK Techotel for nyligt gjort det. Betalt løsesummer til hackere.

Nu går direktør for den emerikanske efterretningstjeneste FBI Chris Wray ud og forsøger at applere til virksomheder og andre ofte for hacker-angreb. Budskabet er klart og velkendt: Stop med at betale hackerne.

Det skriver Reuters.

Han frygter at de mange eftergivende ofre vil bidrage til at styrke den cyberkriminelle underverden og skabe incitament til fremtidige angreb.

Budskabet og argumenterne er som sagt velkendte. Alligevel har man i den seneste tid ser eksempler på flere virksomheder - særligt i USA - der ser sig nødsaget til at efterkomme hacker-angribernes krav.

Seneste eksempler findes hos de to førnævnte virksomheder - Colonial Pipeline og JBS - der begge har det til fælles, at de står for en stor del af leverancen af vitale varer til USA. Begge er de blevet hacket inden for de sidste måneder. Og begge har de betalt en løsesum for at komme fri af angrebet.

Løsesummer bliver større og større

Men konsekvensen af et angreb bliver større og større, konstaterer Wray. Og det er blandt andet på grund af, at hackerne oplever, at deres afpresning virker.

Wray fortalte onsdag, at FBI stadig ser mere sofistikerede typer af ransomware-angreb, og at cybertyve kræver stadig større summer.

"Vi har set den samlede mængde af de betalte penge, tredoblet i løbet af det sidste år eller deromkring," sagde han.

Det på trods af, at det lykkedes Colonial Pipeline at få tilbagebetalt 2,3 millioner dollar af de løsepnmege, de endte med at overføre i kryptovaluta.

FBI var i stand til at hjælpe virksomheden med at inddrive disse midler igen, fordi enheden havde en nøgle, som kunne låse op for en bitcoin-tegnebog, der indeholdt de fleste af pengene. Det er dog stadig uklart, hvordan FBI formåede at få adgang til nøglen.

Wray sagde desuden, at virksomheder og offentlige institutioner, der bliver ofre for ransomware-angreb, bør overveje at gå til FBI hurtigst muligt og ikke vente.

Læses lige nu

    Annonce

    Vallensbæk Kommune

    Digitaliseringskonsulent til Vallensbæk Kommune

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S