USA tilbageerobrer løsesum betalt til hackergruppen bag Colonial Pipeline-angrebet

Amerikanske myndigheder har beslaglagt størstedelen af løsesummen, som Colonial Pipeline betalte den russiske hackergruppe DarkSide for at få genåbnet sine it-systermer.

Artikel top billede

Størstedelen af løsesummen, som Colonial Pipeline betalte DarkSide-hackergruppen, er blevet tilbageerobret.

Sådan lyder den officielle melding fra USA's justitsministerium, der står bag indsatsen, skriver NY Times.

Sidste måned blev Colonial Pipeline ramt af cyberangreb så voldsomt, at olieraffinaderiet måtte sætte USA's største brændstofledning ud af drift midlertidigt.

Angrebet førte til brændstofmangel, en stigning i benzinpriser og kaos hos amerikanske flyselskaber.

Nu er størstedelen af løsesummen, som selskabet betale det russiske hackerkollektiv, blevet beslaglagt af de amerikanske myndigheder.

Ifølge mediet betalte Colonial Pipeline 75 bitcoins, svarende til mere end fire millioner dollar, for at få dekrypteret systemerne.

Men nu er 63,7 bitcoins, svarende til 2,3 millioner dollar, blevet tilbageerobret af myndighederne.

Efterforskerne bag indsatsen måtte spore løsesummen gennem en labyrint af mindst 23 konti, der tilhører DarkSide, indtil kryptovalutaen endte på en konto, hvor en amerikansk domstol gav myndighederne lov til at bryde ind.

"Den sofistikerede brug af teknologi til at holde virksomheder og endda hele byer som gidsler til fortjeneste er en stor udfordring i det 21. århundrede, men det gamle ordsprog 'følg pengene' gælder stadig," fortæller Lisa O. Monaco, USA's justitsminister, til en pressekonference i justitsministeriet.

Det bedste for nationen

Topchefen i Colonial Pipeline, Joseph Blunt, har tidligere fortalt, hvorfor selskabet valgte at betale løsesummen.

"Det var ikke nogen let beslutning. Jeg indrømmer, at det ikke var behageligt at se penge ryge ud af vinduet til den slags mennesker. Men det var det bedste at gøre for nationen," sagde han til den amerikanske erhvervsavis Wall Street Journal.

Colonial Pipeline råder over USA's største rørledning og forsyner 45 procent af den amerikanske østkyst med olie. Det er blandt andet årsagen til, at topchefen bukkede under for hackernes krav.

Annonce

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S