Verdens største microchip-producent planlægger nye fabrikker i USA og Japan

Verdens største microchip-leverandør vil nu udvide sin produktion yderligere. Målet er at nedbringe chip-manglen og slippe fri af Kinas kontrol.

Artikel top billede

(Foto: crstrbrt / crstrbrt)

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC), der er verdens største microchip-producent og hovedleverandør til blandt andet Apple, planlægger nu at udvide produktionen med flere fabrikker i USA og Japan.

Udvidelsen, som TSMC har annonceret i dag, er et led i at imødekomme den store chip-tørke, som flere steder i verden forhindrer hele industrier i at producere nok.

Ifølge Reuters, melder TSMC, at det vil udvide den eksisterende produktionskapacitet, den allerede har i Kina og udelukker ikke muligheden for en "anden fase"-udvidelse på sin fabrik på 12 milliarder dollar - over 75 millarder danske kroner - i den amerikanske delstat Arizona.

TSMC havde rekordhøjt kvartalsomsætning og forventer endnu højere indtægter af det nuværende kvartal.

Konkret planlægger chip-giganten at oprette et fabriksanlæg til fabrikation af wafer - en type halvleder, der tilnærmelsesvist ligner en vaffel - til specialteknologi i Japan.

Planerne for ekspansion kommer efter at blandt andet USA og særligt Kina har lagt store pengesummer til side til udviklingen af chip-produktionen.

Taiwan, som er geografisk tæt på Kina, skal også holde sig på toppen af chip-markedet, der for øjeblikket er lig med selvbestemmelse for øen, da Kina ikke udelukker brugen af ​​denne magt til at bringe den demokratiske ø under dennes kontrol, skriver Reuters.

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS