Verdens største microchip-producent planlægger nye fabrikker i USA og Japan

Verdens største microchip-leverandør vil nu udvide sin produktion yderligere. Målet er at nedbringe chip-manglen og slippe fri af Kinas kontrol.

Artikel top billede

(Foto: crstrbrt / crstrbrt)

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC), der er verdens største microchip-producent og hovedleverandør til blandt andet Apple, planlægger nu at udvide produktionen med flere fabrikker i USA og Japan.

Udvidelsen, som TSMC har annonceret i dag, er et led i at imødekomme den store chip-tørke, som flere steder i verden forhindrer hele industrier i at producere nok.

Ifølge Reuters, melder TSMC, at det vil udvide den eksisterende produktionskapacitet, den allerede har i Kina og udelukker ikke muligheden for en "anden fase"-udvidelse på sin fabrik på 12 milliarder dollar - over 75 millarder danske kroner - i den amerikanske delstat Arizona.

TSMC havde rekordhøjt kvartalsomsætning og forventer endnu højere indtægter af det nuværende kvartal.

Konkret planlægger chip-giganten at oprette et fabriksanlæg til fabrikation af wafer - en type halvleder, der tilnærmelsesvist ligner en vaffel - til specialteknologi i Japan.

Planerne for ekspansion kommer efter at blandt andet USA og særligt Kina har lagt store pengesummer til side til udviklingen af chip-produktionen.

Taiwan, som er geografisk tæt på Kina, skal også holde sig på toppen af chip-markedet, der for øjeblikket er lig med selvbestemmelse for øen, da Kina ikke udelukker brugen af ​​denne magt til at bringe den demokratiske ø under dennes kontrol, skriver Reuters.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job