Verdens største microchip-producent planlægger nye fabrikker i USA og Japan

Verdens største microchip-leverandør vil nu udvide sin produktion yderligere. Målet er at nedbringe chip-manglen og slippe fri af Kinas kontrol.

Artikel top billede

(Foto: crstrbrt / crstrbrt)

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC), der er verdens største microchip-producent og hovedleverandør til blandt andet Apple, planlægger nu at udvide produktionen med flere fabrikker i USA og Japan.

Udvidelsen, som TSMC har annonceret i dag, er et led i at imødekomme den store chip-tørke, som flere steder i verden forhindrer hele industrier i at producere nok.

Ifølge Reuters, melder TSMC, at det vil udvide den eksisterende produktionskapacitet, den allerede har i Kina og udelukker ikke muligheden for en "anden fase"-udvidelse på sin fabrik på 12 milliarder dollar - over 75 millarder danske kroner - i den amerikanske delstat Arizona.

TSMC havde rekordhøjt kvartalsomsætning og forventer endnu højere indtægter af det nuværende kvartal.

Konkret planlægger chip-giganten at oprette et fabriksanlæg til fabrikation af wafer - en type halvleder, der tilnærmelsesvist ligner en vaffel - til specialteknologi i Japan.

Planerne for ekspansion kommer efter at blandt andet USA og særligt Kina har lagt store pengesummer til side til udviklingen af chip-produktionen.

Taiwan, som er geografisk tæt på Kina, skal også holde sig på toppen af chip-markedet, der for øjeblikket er lig med selvbestemmelse for øen, da Kina ikke udelukker brugen af ​​denne magt til at bringe den demokratiske ø under dennes kontrol, skriver Reuters.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision