Huawei lancerer ny smartphone-serie - men den er ikke lavet til 5G

Huaweis nyeste mobiler kører på 4G-netværk. Den kinesiske smartphone-leverandørs direktør for selskabets forbrugervirksomhedsgruppe peger på amerikanske restriktioner som årsag til, at 5G nu er "uden for vores rækkevidde".

Artikel top billede

Huawei har denne uge afsløret sin nyeste smartphone-serie P50. Serien har banebrydende kamerateknologi og bygger på to enorme cirkulære kameraenheder. Men der er én ting, de spritnye mobiler mangler.

5G.

Modsat alle andre spartphone-producenter, så er Huawei ikke i gang med at lægge an til den næste fase af 5G mobildækning. Det sker, fordi flere lande har udelukket den kinesiske leverandør fra disses 5G-udrulning.

Særligt USA er gået forrest i sanktionerne mod Huawei. Men også flere europæiske lande har ekskluderet virksomheden fra den nye 5G-verden - direkte eller indirekte. Danmark er blandt disse lande, da et ny telelovforslag, som vil gøre det svært for teleudbydere i visse lande, at handle med den danske teleindustri.

Det skriver CNBC.

Også den globale chipmangel udfordrer Huawei så vel som andre smartphone-leverandører kloden over.

I alt to modeller - P50 og den dyrere storebror P50 Pro - har Huawei lanceret. Og i setdet for 5G-mobilnetværk, kommer de to smartphones med en 4G-chip fra Qualcomm.

Richard Yu, administrerende direktør for Huaweis forbrugervirksomhedsgruppe, forsikrer:

"Vores produkter bevarer stadig den ultimative ydeevne. Kun et meget lille fald i hastigheden vil opleves, næsten ubetydeligt."

Han tilføjer:

"Huawei er en global leder inden for 5G -teknologi og inden for kommunikationsteknologi. På grund af de fire runder med amerikanske restriktioner i løbet af de sidste to år eller deromkring er 5G-telefoner uden for vores rækkevidde, og vi skal gå med 4G."

Huawei P50 starter med en pris på 4.488 kinesiske yuan - cirka 4.300 kroner - mens P50 Pro starter på 5.988 yuan - 5.800 kroner.

Begge P50-modeller leveres med Huaweis nye operativsystem, HarmonyOS. Et system, der er direkte produkt af de amerikanske ristriktioner, der fik Googles til at stoppe licensering af sin Android-software til Huawei.

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job