Kluntet Apple-orm spreder sig

Ny orm retter sig mod Unix-baserede platforme og er en brat opvågnen til Mac-brugere, der har følt sig på den sikre side i årevis. Ormen tvinger sig ind og stjæler passwords og åbner op for misbrug. Til gengæld smitter den ikke nemt.

Almindelige æbler får nemt orm, og Apples Macintosh computere falder ikke længere langt fra stammen.

Den nye orme-virus, der går under navnet Opener eller Renepo, ryster Mac-folk og andre, der har haft en klippefast tro på, at Mac OS X var verdens mest sikre styresystem.

Siden slutfirserne har det set ud til, at gemene hackere ikke har interesseret sig en døjt for Apple og selskaebts computere.

Brutal magt

Der tog man grusomt fejl, og Opener er et spark til alle Apple-fans, der har følt bare en lille smule skadefryd, når Windows er blevet hærget af hackere.

Det er nemlig efterhånden blevet nemmere at skrive ondsindet kode, der virker på Unix-baserede platforme, såsom Mac OS X.

Opener vil forsøge at sætte alt, hvad der hedder firewalls og sikkerhedsforanstaltninger, ud af spillet.

Opener er et start-up script, der installerer password-snifferen 'John the Ripper'. Fra startdisken kopierer den sig selv og forsøger at gennemføre en række ændringer i indstillingerne.

Dette stykke software lænser computeren for kodeord. Hvordan den del foregår ses på teknikkens engelske navn: 'Brute Force' ? brutal magt.

Den indsætter sig selv på administrator-niveau, og herfra forsøger Opener at høste kodeord på en lang række applikationer, mens den ellers holder computerens bagdør vidt åben for videre misbrug via nettet.

Kluntet kode

Den onde orme-kode, eller malware, er ikke alene ondskabsfuld, den er også lidt hjælpeløs.

Opener spreder sig nemlig ikke via nettet, men udelukkende fra den ene Mac til den anden. Ormen er da heller ikke endnu set 'i det fri', så at sige.

Men det er også slemt nok. Den reproducerer sig selv via lokale netværk, og kan derfor hærge en hel arbejdsplads, der arbejder med Mac.

Skal Opener smitte 'ud af huset', kræver det, at man fysisk tager sin Mac eller en inficeret enhed med sig og kobler det til et nyt netværk.

Analytikere er derfor ikke alt for skræmte, selvom flere er dybt overraskede over at der findes hackermiljøer, der har set sig ond på Apple.

Der bliver dog opfordret fra flere sider at være opmærksom på truslen.

Relevante links

Sikkerhedsfirmaet Sophos' oversigt over Opener/Renepo

Diskussion om Opener på Mac-foraet Macintouch

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura