Artikel top billede

Mikrochips blev det store samtaleemne på international biludstilling i München

Bilproducenter verden over var kommet til den internationale bilustilling IAA Mobility i München. Nye bilmodeller blev lanceret, men det var de små microchips, der løb med det meste af opmærksomheden.

"Vi er i indeværende kvartal hårdt ramt af manglen på microprocessorer og andre chips. Den voldsomme stigning i den globale efterspørgsel på disse komponenter ser ud til at ville fortsætte gennem hele 2022 og ind i 2023, og det er den ubetinget største udfordring, som vi står med."

Erklæringen kommer fra den administrerende direktør i den tyske bilproducenten Daimler AG Ola Källenius.

Den nedslående erklæring fremfører han på den internationale biludstilling IAA Mobility, der fandt sted denne uge i München. Arrengementet bliver hold for første gang siden coronakrisen lagde hele verden ned.

På trods af microchip-tørken sagde Daimler-bestyrelsesmedlemet, ifølge Reuters, Britta Seeger, at bilproducenten alligevel ikke tror, at dets langsigtede elbilmål vil blive påvirket.

Den store mangel, der har fået flere bilproducenter til at lukke det sidste år, tvinger producenterne til at begynde at tænke i nye måder at bygge forsyningskæder op, og om det er muligt at begynde at tage produktionen afd e små chips i egen hånd.

Af bilproducenter, der har måtte reducere produktionen samt deres slagsprognoser kan nævnes den amerikanske koncern General Motors, den indiske Mahindra, Japans Toyota og senest den kinesiske EV -producent Nio.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere